Mait Kraun • 25. oktoober 2015 kell 14:30

Aktsiaturgude tõus võib olla petlik

Wall Streeti pull.  Foto: epa

Värske keskpankade stimuleerimine on aidanud oktoobris aktsiaturgudel tõusta, ent investorite ärevus on jätkuvalt kõrge, kirjutab Wall Street Journal.

Aktsiaturgude oktoobrikuine renessanss jätkus reedel, mil Hiina Keskpank teatas värsketest stimuleerimismeetmetest. Vajadus majandusi turgutada tekitab investorite seas aga ebameeldivat ärevust – see ju näitab, et tegelikult pole olukord sugugi nii roosiline.

Hiina Keskpank kärpis tänavu juba kuuendat korda baasintressimäärasid, et aeglustuvat majandust turgutada. Dow Jones tõusis samal päeval 0,9 protsenti ja on tänaseks suve lõpus toimunud müügilainest sisuliselt taastunud. Stoxx Europe 600 lisas 2 protsenti ja Saksamaa DAX indeks tõusis 2,9 protsenti. Oktoobris on Dow indeks tõusnud 8,4 protsenti, DAX on lisanud 12 protsenti ja Stoxx Europe 600 8,5 protsenti.

Päev enne Hiina Keskpanga otsust vihjas Euroopa Keskpank, et rahapoliitika tuleb üle vaadata ja tugioste (QE) võidakse laiendada. See näitab, et keskpangad jätkavad rahapoliitikat, mis toetab väärtpaberite hindasid, ütlevad analüütikud.

Järgmisel nädalal toimub ka Föderaalreservi kohtumine. Vähesed usuvad, et USA keskpank hakkab praegu intressimäärasid tõstma.

Riskivõtmine kasvab

Investorite riskivõtmine on keskpankade signaalide ajendil suurenenud – jahitakse varasid, kus on kõrgem tootlus. Reedel ostsid investorid tehnoloogiaaktsiaid - S&P500 indeksi tehnoloogiasektor tõusis päevaga kokku 3 protsenti. Valitsuste võlakirjade hinnad alanesid – USA 10-aastaste võlakirjade tootlus tõusis 2,081 protsendini. Kui võlakirjade hinnad langevad, siis tootlus suureneb.

Vaatamata optimistlikele meeleoludele on mured globaalse majanduse käekäigu pärast jätkuvalt õhus. Paljud analüütikud ja kauplejad ütlevad, et ainuüksi keskpankade toel ei saa aktsiate ja võlakirjade hinnad tõusu jätkata – selleks on vaja ka majanduskasvu kiirenemist.

"Majandusaktiivsus terves maailmas on nõrgem kui kuus kuud tagasi," ütles investeerimisfirma GoodHaven portfellihaldur Larry Pitkowsky.

Märgid, et praegune optimism pole rajatud tugevale vundamendile, ilmnevad optsiooniturul, ütlevad kauplejad.

Hinnatasemed jätkuvalt kõrged

Vaatamata sellele, et aktsiahinnad püsivad tippudest allpool, on hinnatasemed jätkuvalt kõrged. S&P 500 indeksi viimase 12 kuu kasumi ja hinna suhe on praegu 18,2kordne, selgub FactSeti andmetest. Veel aasta alguses oli vastav näitaja 17,1. Indeksi pikaajalise kasumi ja hinna suhte keskmine on 15,8.

Teises kvartalis kukkusid S&P 500 ettevõtete kasumid kokku 0,7 protsenti. Oodatakse, et kolmandas kvartalis vähenevad kasumid veel 5,1 protsenti, selgub FactSeti andmetest.

"Hinnatasemed on turgudel jätkuvalt kõrged, vaatamata sellele, et paljudel sektoritel on keeruline kasvada," ütles Pitkowsky.

Muret tekitab ka riskantsete varade hinnatõusu kiirus. MSCI arenevate turgude indeks, mis kajastab arenevate riikide aktsiaid, on tõusnud alates 2. oktoobrist, mil USA teatas oodatust halvematest tööturu numbritest, kokku 8 protsenti. Sellel aastal erakordset nõrkust näitanud Brasiilia reaal on selle ajaga tugevnenud 1,3 protsenti. Venemaa rubla on tõusnud aga 6 protsenti. Vähesed investorid ja kauplejad aga arvavad, et olukord oleks nendes riikides paranenud.

Hiina võimud kasutavad järjest enam meetmeid, et majanduskasvu aeglustumist peatada. "Investorid mõtlevad, kas nende meetmete mõju võiks juba kahanema hakata," ütles Pioneer Investmentsi valuutaanalüütik Paresh Upadhyaya.

Optsiooniturg näitab investorite ärevust

Samal ajal ostavad kauplejad Chicago börsi (CBOE) volatiilsusindeksi (VIX) optsioone, mis muutuvad kasumlikuks vaid juhul, kui indeks tõuseb järsult, mis juhtub reeglina aktsiahindade langemisel. Täpsemalt on investorid ostnud VIXi optsioone, mis panustavad sellele, et indeks tõuseb novembri keskpaigaks üle 30 punkti taseme. Reedel sulges VIX 14,46 punktil. Optsiooniturul on ka näha, et S&P500 indeksi müügioptsioonide hind on ostuoptsioonidega võrreldes kõrge.

"Keegi on nõus panustama palju raha positsioonile, mis toob tulu ainult juhul, kui turgudel toimub tõsine šokk," ütles Trade Alerti president Henry Schwartz. "Jätkuvalt tuntakse muret aasta viimaste kuude pärast."

Hetkel kuum