Juhan Lang • 8. märts 2016 kell 7:44

Kuld jõudis pulliturule

Kuld on tänavu taas hinda läinud.  Foto: Reuters/Scanpix

Kulla hind on tänavu tõusnud pisut üle 20% ja on seega jõudnud pulliturule.

Kuld kaupleb praegu 1275 USA dollaril untsist ning tõus on jätkunud vaatamata aktsiaturgude ja nafta hinna stabiliseerumisele viimastel nädalatel.

Toornafta hind on 11. veebruari 26 dollariliselt barreli hinnalt praeguseks rallinud rohkem kui 40% ja S&P 500 indeks on samal ajal tõusnud üle 10%. Samal ajal on turvasadamana tuntud kuld võitnud hinnas üle 6%.

Ühest küljest võivad kollase metalli hinda upitada mured Jaapani ja Euroopa negatiivsete intressimäärade pärast. Et kulda nähakse alternatiivina valuutale, võib nõrgem euro ja jeen selle vastu huvi kasvatada.

Teisalt võivad paremad USA majandusandmed tekitada investorites usku, et Föderaalreserv (Fed) jätkab intressimäärade tõstmisega, millega kaasneb kõrgem inflatsioon. Investorite hinnangul on 39% suurune tõenäosus, et Fed juuni kohtumisel intressimäärasid tõstab ja 53% tõenäosus, et see juhtub septembri kohtumisel, vahendab CNN Money.

See oleks kulla jaoks hea, sest sel läheb intresside tõusu korral tavaliselt hästi, kuna metallis nähakse kaitset inflatsiooni vastu. Leidub aga ka neid, kes leiavad, et kulla hind on lihtsalt endiselt odav ning pakkumise ja nõudluse suhe räägib jätkuva hinnatõusu poolt. Kuld kaupleb isegi pärast viimast hinnarallit ligi 35% allpool 2011. aasta tippu, mil untsi kollase metalli eest tuli välja käia 1920 dollarit.

„Pärast pikka ja valusat karuturgu peaks kuld tagasi põrkama,“ märkis maaklerfirma Convergex turustrateeg Nicholas Colas. „Kui me näeme 2016. aastal veel rohkem volatiilsust – ja see on meie baasstsenaarium –, siis kuld peaks osutuma vastupidavaks.“

Colas lisas, et kulda peaks vaatama nagu iga teist toorainet, alates naftast ja maisist kuni suhkruni, ning hind on seal, kus pakkumine kohtub nõudlusega. Samal ajal on kuld sisuliselt nafta vastand – puudub tohutu üleküllus.

Pangad jäävad kulla ostmise teemal siiski kindlalt erimeelt. Kui Prantsuse pank Societe Generale soovitab klientidel kulda müüa, siis Deutsche Bank seevastu soovitab kulda osta.

Loe ka, mida arvab kulda investeerimisest valuutavahetuse ja kullamüügiga tegeleva Tavidi suuromanik Alar Tamming ning Äripäeva loodud investor Toomas.

Hetkel kuum