Rainer Saad • 24 märts 2016

Kiyosaki: börsikrahh tuleb sel aastal

Robert Kiyosaki  Foto: Andres Haabu

Maailmakuulus finantstarkuse õpetaja ja mullu Eestitki külastanud Robert Kiyosaki on veendunud, et börsikrahh tuleb sel aastal.

„Me oleme täpselt graafikus,“ ütles menuraamatu „Rikas isa, vaene isa“ autor MarketWatchile. Kiyosaki prognoosis juba 2002. aastal enda raamatus „Rich Dad Prophecy“, et 2016 tuleb ajaloo suurim börsikrahh, mis mõjutab miljoneid inimesi.

Praeguseks on USA aktsiaturgudel kestnud pulliturg 7 aastat. Samas pole aasta algus olnud julgustav, kuna naftahinnad kukkusid jaanuaris üle 10 aasta madalaimale tasemele ning Hiina majandus hakkas ilmutama aeglustumise märke.

Kiyosaki prognoos tuleneb asjaolust, et sel aastal hakkavad esimesed USA beebibuumi ajal (1946-1964) sündinud inimesed pensionile jääma ja neil on kohustus oma pensioniraha välja võtta. Majandusele võib see tekitada lisakoormuse, kuna aastatega on pensioniraha investeeritud erinevatesse varaklassidesse. Ka võib see kaasa tuua aktsiaturgude languse. 2014. aasta andmetel elas USAs 76 miljonit beebibuumi ajal sündinud inimest.

Kiyosaki sõnul ei jääks krahhi ajal investoritel üle muud, kui osta kulda ja hõbedat ning loota, et Föderaalreserv sekkub börsidele ja aeglustab langust. „Demograafia on saatus. Intressitulu või rahavoog hoiustamisest on peaaegu olematu,“ lisas Kiyosaki, kelle sõnul valmistab ka Hiina majandus talle muret. „See on juba 20 aastat või rohkem olnud suur mull,“ ütles ta.

Eelmisel aasta oktoobris ütles Kiyosaki, et prognoosib Ameerikale veel suuremat terrorirünnakut, kui seda oli 9/11, ning see toob kaasa maailmamajanduse kokkukukkumise.

Enda 2002. aasta raamatus „Rich Dad Prophecy“ prognoosis Kiyosaki 2008. aasta finantskriisi.

Hetkel kuum