OEG kasum pettis ootusi

26. juuli 2016, 19:00
Uus Olympicu kasiino Hiltoni hotellis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160726/BORS/160729824/AR/0/AR-160729824.jpg
Ainult tellijale

Täna teise kvartali ja esimese poolaasta majandustulemused avaldanud Olympic Entertainment Groupi (OEG) kasum jäi aktsiat katvate analüütikute ootustele alla.

Ehkki LHV analüütikute ootused ligi 46,8 miljoni euro suuruse käibe kohta kattusid üsna täpselt tegelikkusega, oli kasumiprognoos üleliia optimistlik. Kui LHV analüütikud ootasid 6,5 miljoni euro suurust puhaskasumit, siis kasiinofirma pidi möödunud kvartalis leppima ligi 4,7 miljoni euro suuruse puhaskasumiga.

„Oleme mõnevõrra pettunud ettevõtte puhaskasumi languse tõttu,“ märkis LHV vanemanalüütik Shana Vida Gavron, kelle sõnul peituvad vähenenud kasumlikkuse põhjused oodatust suuremates turunduskuludes ja hasartmängumaksu kuludes.

Gavroni kinnitusel jääb ta ettevõtte tulevikupotentsiaali suhtes siiski valdavalt optimistlikuks ja analüütikud pööravad põhitähelepanu sellele, kuivõrd suudab OEG kulud kontrolli all hoida ja omandatud kasiinodes efektiivsust suurendada.

Juba mõnda aega soovitavad LHV analüütikud OEG aktsiat osta ning on määranud aktsia õiglase väärtuse vahemikuks 2-2,2 eurot. Tänaselt turuhinnalt on analüütikute hinnangul järgmise 12 kuu jooksul aktsial niisiis 5,8-16,4% jagu tõusupotentsiaali.

Swedbank tõstis hinnasihti

Swedbanki analüütikud ootasid teises kvartalis OEG kulumieelse kasumi (EBITDA) 8%list langust 8,8 miljonile eurole ning puhaskasumiks ennustati 4,9 miljonit eurot, mis teeks aastaseks languseks 22%. Seega jäid kasiinofirma tulemused pisut ootustele alla. Tegelikkuses oli OEG EBITDA läinud kvartalis 8,2 miljonit eurot ja puhaskasum 4,7 miljonit eurot.

Varemgi OEG aktsiat osta soovitanud Swedbanki analüütikud tõstsid läinud neljapäeval aktsia hinnasihi varasema 2,1 euro pealt 2,15 euro peale. Analüütikutesse süstis optimismi 15. juulil avaldatud uudis selle kohta, et kasiinofirma müüb 48 miljoni euro eest juunis avatud Hiltoni hotelli hoone.

Fondivalitseja East Capital hallatav East Capital Baltic Property Fund III maksab hotelli eest 48 miljonit eurot ning OEG saab tehingust ligikaudu 17 miljonit eurot tulu. Analüütikud toovad välja, et OEG müüb siiski üksnes kinnisvara, mitte mööblit ja tehnikat.

Kui aga vaadata kinnisvarainvesteeringut eraldi, oli see analüütikute hinnangul kasiinofirma jaoks väga tulus. Kogu 30 miljoni euro suurusest investeeringust oli OEG omakapitali sissemakse 17% ehk 5 miljonit eurot, samal ajal kui ülejäänud 25 miljoni eurot investeeringust finantseeriti Swedbanki laenu toel. Laenu intress oli 6 kuu euribor koos 0,8% suuruse marginaaliga.

Analüütikud rehkendasid, et 17 miljoni euro suurune kasum 5 miljoni omakapitali kohta tähendab kolme aasta väldanud projekti peale 240% suurust tootlust ehk jämedalt 50% suurust aastatootlust. Eesti maksuseaduste järgi ei pea ettevõte teenitud kasumilt 20% suurust tulumaksu tasuma enne, kui jaotab seda aktsionäridega.

Kui OEG peaks otsustama kogu 17 miljoni eurose kasumi korraga välja maksta, langetaks 4,3 miljoni euro suurune tulumaksukohustus analüütikute arvutuste kohaselt aastatootluse 37% peale.

Olympic jääb Hiltonis rentnikuks

Samas tuleb arvestada sellega, et OEG kontserni kuuluvad ettevõtted jätkavad hotelli ja kasiino pikaajalise operaatori ja varade omanikuna, mis tähendab, et kasiino kasumlikkus sõltub tulevikus osaliselt East Capitaliga sõlmitud rendilepingust.

„Kuigi rendilepingu detaile ei avalikustatud, prognoosime, et East Capital soovib 48 miljoni euro suuruselt investeeringult 7-8% suurust bruto üüritulu,“ märkis Swedbanki Baltimaade aktsiaanalüüsi juht Marek Randma värskes analüüsis. „OEG jaoks tähendab see 3,4-3,8 miljoni euro suurust aastast rendikohustust.“

Analüütikud arvutasid välja tehingu puhasnüüdisväärtuse (NPV – net present value), võttes arvesse kaalutud keskmist kapitali hinda, rendihinna eeldatavat 2-3% suurust aastakasvu, ja järeldasid, et NPV aktsia kohta on laias laastus 5-7 eurosenti. Sellest ka 5 sendi võrra senisest kõrgem hinnasiht.

Kulud kasvasid mühinal

OEG esimese poolaasta konsolideeritud ärikulud kasvasid võrreldes 2015. aasta sama ajaga 20,9% ehk 13,9 miljoni euro võrra ning ulatusid 80,4 miljoni euroni. Kõige enam kasvasid eelmise aastaga võrreldes tööjõukulud, mis kerkisid 4,2 miljoni euro ehk 18,9% võrra.

Hasartmängumaksu tasuti 1,7 miljoni euro ehk 10,9% võrra mullusest enam ja turunduskulud kerkisid 1,7 miljoni ehk 32,5% võrra. Põhivara kulum ja väärtuse langus suurenesid esimesel poolaastal 1,2 miljoni euro ehk 29,9% võrra ning rendikulud kerkisid 1,2 miljoni euro ehk 18,5% jagu. Tööjõukulud (26,4 miljonit eurot) ja hasartmängumaksude kulud (17,1 miljonit eurot) on kontserni suurimad kulugrupid, moodustades 54,1% perioodi kogukuludest.

Kasiinofirma investeeris tänavu esimesel poolaastal materiaalsesse põhivarasse 26 miljonit eurot ehk 14,1 miljonit eurot enam kui mullu. Sellest 21,8 miljonit eurot investeeriti hotelli ning kasiinode ehitusse ja rekonstrueerimisse ning 2,5 miljonit eurot mänguseadmetesse.

30. juuni seisuga oli börsifirma konsolideeritud bilansimaht 188,9 miljonit eurot, mis on 51,1% ehk 34,4 miljonit eurot enam kui aasta tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. July 2016, 19:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing