Sirje Rank • 25. oktoober 2016 kell 6:39

Swedbanki kontserni tulemused üle ootuste

Swedbvanki kontor Stockholmis  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi Swedbanki kontserni kolmanda kvartali tulemus ületas pika puuga analüütikute prognoosid.

Kolmanda kvartali ärikasum oli 6,034 miljardit Rootsi krooni analüütikute prognoositud 5,262 miljardi krooni asemel. Läinud aasta samal perioodil oli ärikasum 4,955 miljardit krooni.

See on tugev tulemus, mille tõi tulude kasv, teatas Swedbank.

Puhaskasum oli 4,82 miljardit Rootsi krooni võrreldes läinud aasta sama perioodi 3,93 miljardi krooniga. Agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikud olid prognoosinud puhaskasumiks keskmiselt 4,17 miljardit Rootsi krooni.

Puhas intressitulu oli 6,062 miljardit krooni prognoositud 5,861 miljardi krooni asemel. Läinud aasta samal perioodil oli näitaja 5,811 miljardit krooni.

„Laenuandmise kasv nii Rootsis kui ka Balti riikides koos kõrgemate laenumarginaalidega aitasid jätkuvalt puhast intressitulu kasvatada, ehkki turuintressid langevad,“ kommenteeris kontserni juht Birgitte Bonnesen.

Rootsis eluasemeturul karmistunud laenu tagasimaksmise nõuded on omanud vaid tagasihoidlikku mõju ning väljastatud laenude maht on jätkanud kasvu, nentis Bonnesen.

Swedbanki väljastatud eluasemelaenude maht ulatus kvartali lõpus 698 miljardile kroonile, mis tähendab 2% suurust kasvu.

Laenud ettevõtetele kasvasid 278 miljardile kroonile. Sektoriti on peamiselt kasvanud laenud metsandussektorile, põllumajandusele, kinnisvarahaldusele ja äriteenustele.

Puhas teenustasutulu tuli samuti prognoositust veidi suurem – 2,838 miljardit krooni tänu suuremale laekumisele varahalduse komisjonitasudest ja kaardimaksete teenustasudest.

Laenukahjumite kasv oli oodatud, kuid tulemus tuli prognoositust palju parem – oodatud 461 miljoni krooni asemel 201 miljonit krooni. Swedbanki hinnangul on laenuportfelli kvaliteet stabiilne.

Esimese taseme omavahendite osakaal (Tier 1 kapital) ulatus 23,8%-le riskiga kaalutud varadest. Finantsinspektsiooni poolt pangalt nõutud tase on 21,6%.

Birgitte Bonnerseni sõnul ei ole muutusi Swedbanki dividendipoliitikas, mille järgi aktsionäridele makstakse välja 75% kasumist.

Bonneseni sõnul võimaldavad Swedbanki tulemused pangal kiirendada uuenemist selliseks kaasaegseks pangaks, nagu sihiks on seatud, kus kliendid saavad kõik oma igapäevased pangatoimingud tehtud digitaalsete kanalite kaudu.

Swedbank Eesti tulemused on leitavad siit.

Hetkel kuum