Mait Kraun • 21. detsember 2016 kell 8:30

Monte dei Paschi aktsia vabalanguses

Itaalia vanima panga olukord järjest halveneb.  Foto: EPA

Erakorralises seisus Itaalia pank Monte dei Paschi di Siena hoiatas kolmapäeval, et neil saab raha oodatust kiiremini otsa, kui rekapitaliseerimist ei toimu, vahendab CNBC.

Monte dei Paschi ütles varem, et neil on likviidset raha 10,6 miljardit eurot ja sellest piisab 11 kuuks. Kolmapäeval aga teatati, et sellest piisab vaid neljaks kuuks.

Maailma vanim pank on juba tükk aega raskustes olnud. Panga olukord halvenes tunduvalt pärast Itaalia referendumit, millega kaasnes ka poliitiline ebastabiilsus ja peaministri tagasiastumine. Kolmapäeva hommikul odavnes aktsia 12 protsenti.

Itaalia valitsuse väljavahetamise järel muutusid investorid ettevaatlikumaks ning Monte Paschi korraldatud 5 miljardi euro suurusel rekapitaliseerimisel ei taheta kaasa lüüa.

Teisipäeval kogus pank turgudelt 500 miljonit eurot – selleks vahetati võlga aktsiate vastu, teatas Reuters. See ei ole aga piisav, et 5 miljardi suurust eesmärki täita.

Hiljutised meediaraportid viitasid võimalusele, et Itaalia valitsus võib kaaluda riigiabi. See protsess võib olla aga keerukas, sest valitsus peab tagama, et taoline tegevus vastab ka Euroopa Liidu reeglitele.

Ühtlasi kardetakse, et Monte Paschi probleemid võivad destabiliseerida kogu Itaalia pangandussektorit.

Hetkel kuum