Mait Kraun • 4. veebruar 2017 kell 1:05

Trump pani relvatööstuse raskesse olukorda

Käsirelv  Foto: EPA

Relvatööstus toetas USA presidendivalimistel Donald Trumpi. Paradoksaalne on aga see, et Trump ei mõju relvade müügile hästi, kirjutab CNN Money.

President Barack Obama oli USA parim relvamüüja. Müük tegi uusi rekordeid, sest relvaomanikud kartsid, et valitsus kehtestab relvade omamisele suuremad piirangud.

Rahvuslik Tulirelvade Assotsiatsioon (NRA) toetas presidendivalimistel ametlikult Donald Trumpi. Relvade ja laskemoona müük langevad koos tootjate aktsiatega.

„Ma arvan, et terve relvatööstus valmistus Hillary Clintoni võiduks. Ka terve riik arvas, et Clinton võidab,“ ütles Kalašnikov USA tegevjuht Brian Skinner CNN-le antud intervjuus.

„Ja ma tean, et nõudlus oli väga suur, kõigil tootjatel olid suured tellimused. Päev pärast valimisi otsustasid edasimüüjad suure osa oma tellimustest tühistada, sest nad teadsid, et Trump on järgmine president.“

Aktsiad langevad

Alates valimispäevast on suuremate relvatootjate aktsiad langenud üle 20 protsendi (näiteks Sturm Ruger ja American Outdoor Brand).

FBI taustakontrollide hulk, mida tehakse relvaostude puhul, kukkus jaanuaris 20 protsenti (eelmise aasta sama ajaga võrreldes). Detsembris tehti taustakontrolle 16protsendi võrra vähem.

Laskemoona nõudlus on viimastel aastatel olnud suur ning tootjad ei suutnud sammu pidada. See viis impordi eelmisel aastal rekordtasemeteni. Laskemoona tootev Winchester Ammunition teatas kolmapäeval, et nende laskemoona müük langes neljandas kvartalis 20 protsenti. See näitab, et enne valimisi osteti tublisti relvi ja laskemoona. Pärast valimisi ostmine aga peatus.

„Ma arvan, et inimesed rahunevad maha ja terve tööstus hakkab uue olukorraga kohanema,“ ütles Skinner. „Mõned tootjad peavad kaduma, sest nõudlus ei ole tulevikus sugugi nii suur nagu arvati.“

Obama tõstis relvade tootmist kahekordseks

Obama presidentuuri ajal suurenes relvade tootmine kaks korda, selgub USA valitsuse andmetest. FBI tegi 2016. aastal rohkem kui 27 miljonit taustakontrolli, mis on kõigi aegade rekord.

Poliitilistel põhjustel toimunud müügi lõppemine survestab tööstust märkimisväärselt, ütles New Yorgi ülikooli politoloogia professor Robert Spitzer. „Trumpi valimisvõidu tõttu pole poliitilist põhjust osta relvi ja selle tõttu on nende müük ka langenud,“ ütles ta. Sptizer prognoosib, et edaspidi võiks müük püsida samal tasemel.

Relvatööstus püüab oma ärisid hajutada, et langeval turul paremini toime tulla. Relvatootjad Vista Outdoor ja Sig Sauer otsustasid hiljuti hakata näiteks laskemoona tootma.

„Relvatööstuse olukord on muutunud dramaatiliselt,“ ütles relvatootja Standard Manufacturingi omanik Louis Frutoso. „Kõik relvatootjad panustasid sellele, et Hillary võidab valimised. Kõik tootsid selle tõttu ka väga-väga palju relvi.“

Hetkel kuum