Pille Ivask • 12. veebruar 2017 kell 6:45

Warren Buffetti edu valem: hea abikaasa

Warren Buffett  Foto: epa

Telekanali HBO eetris olnud dokumentaalfilm “Becoming Warren Buffett” paljastab investeerimisguru edu saladuse.

Buffett ütles, et tema elus on olnud kaks pöördelist sündmust: esiteks see, kui ta ise ilmavalgust nägi ning teiseks kohtumine oma esimese abikaasa Susaniga.

“See, mis minuga juhtus, poleks juhtunud ilma temata,” ütles Buffett Susani kohta.

Buffett märkis, et inimese elu üks olulisemaid otsuseid on see, kellega ta abielluda otsustab, kuna abikaasa mõju on raske ülehinnata.

“On tark end siduda selliste inimestega, kelle sarnaseks sa ise saada tahad. Ja selles osas on kahtlemata üks tähtsamaid otsuseid see, kellega sa abielluda otsustad. See on äärmiselt oluline,” rääkis 86aastane Buffett.

Abikaasa või elukaaslase edust on rääkinud paljud edukad inimesed. Facebooki juhtivtöötaja Sheryl Sandberg, kelle varanduse väärtuseks on hinnatud 1,3 miljardit dollarit, on välja öelnud sarnase mõtte.

“Ma tõesti usun, et naise üks tähtsamaid karjääriotsuseid on see, kas ta otsustab elada pereelu ning kui, siis kellega,” kirjutab Sandberg oma raamatus “Lean In”, mis on saadaval ka Eesti raamatupoodides. “Ma ei tea edukat naist, kes poleks valinud endale kaaslast, kes tema karjääri suhtes toetav poleks,” jätkas ta.

Uuringud toetavad

Selgub, et Buffetti ning Sandbergi väljaütlemisi toetavad ka teadusuuringud. CNBC kirjutab, et Washingtoni Ülikooli teadlased Brittany C. Solomon ja Joshua J. Jackson on leidnud, et kohusetundlik ja korralik abikaasa aitab märkimisväärselt kaasa oma “teise poole” harjumuste muutumisele ning see aitab kaasa palgakõrgenduse saamisele.

Ajakirjas “Psychological Science” ilmunud artiklis seisab, et nimetatud uuringu tarbeks uuriti kokku 4544 paari ning nende suhet jälgiti pika aja jooksul. Selgus, et kui üks abikaasa oli valmis tegema rohkem koduseid toimetusi, et oma kaasale rohkem vaba aega anda, mida too saab töö tegemiseks pühendada, oli kahe osapoole pereelu kui ka suhe heas harmoonias.

Sama märgib Buffett endast kõnelevas dokumentaalfilmis, mida ta on muuseas pidanud täpseks ning tunnistab, et see kujutab seda sellisena, nagu ta tegelikult on. Ta ütles, et tema esimene abikaasa Susan oli nende kolmele lapsele "õige" vanem, sel ajal kui tema sai toimetada finantsmaailmas. Samuti on Susani rolli peetud väga suureks Warren Buffetti liberaalsete vaadete kujundamisel. Tänu abikaasale leidis ta ka tee heategevuse juurde. 

Hetkel kuum