Rainer Saad • 15. märts 2017 kell 7:30

Mike Tysoniga seotud hämar firma kasutab Eesti aadressi

Mike Tyson  Foto: Reuters/Scanpix

Mike Tysoniga seostatud valuutakauplemisfirma Trade12 märgib oma veebilehel tegutsemispaigaks Tallinna.

Mõni välismaine portaal väidab, et Trade12 üks omanikke on poksija Mike Tyson isiklikult, keda leiab ka ohtrates Trade12 reklaamides. Valuutamaaklerifirma ise jäi kommentaaride andmisel kidakeelseks.

Hämar taust, mitu omanikku

Trade12 kuulub Briti ettevõttele Global Fin Services Limited, mis on Exo Capital Markets Limitedi allharu. Viimane on registreeritud Marshalli saartele ning regulatsiooni ettevõtte üle teostab Vanuatu Vabariik.

Finantsinspektsioonist järele uurides selgus, et Exo Capital Marketsil ja Global Fin Servicesil pole investeerimisteenuste osutamiseks vajalikke tegevuslube. „Oleme avaldanud oma veebilehel hoiatusteate Exo Capital Markets Ltd ja Global Fin Service Ltd kohta, mis pakuvad investeerimisteenuseid läbi oma veebi www.trade12.com. Hoiatus pärineb Itaalia järelevalvelt Consob,“ ütles finantsinspektsiooni turujärelvalve divisjoni juht Kristjan-Erik Suurväli. (Vaata hoiatust siit.)

Lisaks on Trade12 keelanud Kanada ja Venemaa regulaatorid, kuna laekus ohtralt kaebusi selle kohta, et ettevõte ei maksa kauplejatele raha välja.

Trade12 ehib end võõraste sulgedega

Päringule, miks on ettevõtte tegevusaadressiks märgitud „Tomimae 5, Tallinn 10145, Estonia“, teatas Trade12, et enne vastuste saamist tuleks end internetis kliendiks registreerida ja kauplemiskontole raha kanda. Küsimusele, kas äkki oleks võimalik tulla Tornimäe kontorisse kohale ja seal end kliendiks vormistada, öeldi, et ettevõtet saavad külastada ainult kliendid.

Suurväli sõnul on Trade12 aadress ekslik. „See on tõenäoliselt variaadress või petuaadress, et anda ettevõtjale usaldusväärsust,“ ütles ta.

Veebilehe Whois otsinguandmete põhjal on veebileht www.trade12.com registreeritud järgmiste kontaktandmetega:

Name: Global Fin Services Ltd

Organization: Global Fin Services Ltd

Street: Langley House, Park Rd

City: London

Postal Code: N2 8EY

Country: UK

Phone: +41.435082948

Email: headoffice@trade12.com

„Finantsinspektsioon soovitab hoiduda ettevõtte pakutavate investeerimisteenuste kasutamisest,“ hoiatas Suurväli.

Keelatud USA ja Prantsuse kodanikele

Trade12.com veebilehe andmetel ei saa maaklerifirmas kaubelda USA ja Prantsusmaa kodanikud. Mitmes Trade12 reklaamis ütleb aga Tyson, et on valinud maaklerifirmas kauplemise, kuna tegemist on kindla partneriga finantsturgudel. Irooniline on aga see, et Tyson ise on Ameerika kodanik.

Probleemid Uus-Meremaal

Uus-Meremaa uudisteportaal Newshub kirjutas eelmise aasta lõpus, et Mike Tysoniga seotud maaklerifirma on põhjus, miks paljud uusmeremaalased saavad tahtmatuid kõnesid Kanadast.

Paljud, kellega ühendust võeti, ütlesid, et Trade12 teadis nende kohta personaalset infot – ees- ja perekonnanime, e-posti aadressi ning mõnel juhul ka elukohta. Newshubi päringule vastas Trade12, et paljud uusmeremaalased on ise neile oma info andnud. Paraku nii see polnud.

Trade12 on järjekorne tegevusloata valuutamaaklerifirma, mis üritab inimesi interneti kaudu enda lõksu meelitada. Kuigi Tysoni otsene seos Trade12ga ei tule ühestki registrist välja, on poksikuulsus jaganud ohtralt maaklerifirma reklaame oma Twitteri, Instagrami ja Facebooki lehel. Sellest jääb mulje, et Tysonil on isiklik huvi kauplemisfirmaga.

Kuidas leida usaldusväärset maaklerfirmat?

Selleks, et mitte petiste otsa sattuda, tuleb kauplejal teha ära kodutöö. Siin tuleb abiks finantsinspektsiooni veebileht, kus on kirjas investeerimisühinguid, mis on reguleeritud ja millele tehakse järelevalvet. Teinekord aitab ka guugeldamine välja selgitada, kas tegemist on petturfirmaga või mitte.

Hetkel kuum