Liina Laks • 16. märts 2017 kell 14:15

Auvere jaama ehitajaga seotud skandaali kisti Leedu

General Electric sai 2015. aastal Astom Estonia energeetikasektori omanikuks.  Foto: EPA

Leedu ajalehe Verslo Žiniose andmetel otsis Leedu keskkriminaalpolitsei läbi endise Leedu Energia juhi Rymantas Juozaitise kodu. Põhjuseks on Eestis Auvere elektrijaama ehitamist alustanud prantsuse energiatootja Alstomi altkäemaksuskandaal, mille vastu tunnevad huvi ka Suurbritannia võimud.

Leedu uurib praegu aastatel 2004-2009 tehtud riigihankeid, mille puhul kahtlustatakse Alstomiga seotud suuremahulisi altkäemaksujuhtumeid, kirjutab Leedu leht. Kuna Juozaitis oli tollal Leedu energiasektori üks mõjukamaid inimesi, siis on ta uurimise alla võetud.

Täpsemalt on uurimise all riigihanked, millega olid seotud Lithuanian Power AB ja Lithuanian Energy, mille suurosanik on Leedu riik. Samuti uuritakse rahvusvahelisi hankeid, mille puhul kahtlustatakse nüüd altkäemakse, mis mõjutasid hangete tulemusi. Suurimad hanked puudutasid niinimetatud Elektrenuose projekti ning Kaunase hüdroelektrijama projekti, mille mahud võisid ulatuda lehe andmetel 244 miljoni euroni.

Peale Juozaitise on uurimise all Lietuvos Elektrine endine tegevjuht Pranas Noreika, kes oli ametis sel ajal, kui sõlmiti lepinguid Alstromiga seotud firmadega.

Eesti on seotud, kuid uurimist pole

2013. aastal kirjutas Äripäev, et Eesti Energia suurima äripartneri, Prantsusmaa taustaga masinatööstuse gigandi Alstomiga seotud pistiseafääri Lätis on segatud mitu Eesti ettevõtet ja Eestiga seotud isikut, teiste hulgas Eestis registreeritud Kenmore OÜ. Süüdistuse järgi said Latvenergo juhid kokku  8,1 miljoni euro ulatuses pistist, vastutasuks hoolitsesid, et lätlaste energiafirma hanked võidaks “õiged” ettevõtted. Pistise maksmisega jäid Lätis vahele ka Alstom tütarfirmad Rootsis ja Šveitsis.

Praeguse seisuga on Eesti ainus Balti riik, kus Alstom ei ole altkäemaksuga seoses võimude kõrgendatud tähelepanu alla sattunud. Alstomiga seoses käib uurimine praegu ka Ungaris.

Alstom tegutses Eestis alates 2000. aastast. 2015. aastani oli tal siin tütarfirma Alstom Estonia, mis tegi koostööd kohalike energiaettevõtete Viru Keemia Grupi, Eesti Energia ja Fortumiga.

Alstom kogus Eestis tuntust eelkõige Auvere elektrijaama ehitamise alustajana. Kuna samal ajal puhkes altkäemaksuskandaal Lätis, mis tekitas küsimusi ka Eesti hangete osas. Toona kinnitas Alstom Estonia juht Äripäevale, et Eesti hanked toimusid kõik ausalt.

Alstomi energeetikadivisjon müüdi 2015. aastal General Electricule. 2016. aasta septembris teatas Alstom, et koondab Narvas ligikaudu sada töötajat. 2016. aasta detsembris nimetati ettevõte ümber GE Power Estonia AS-iks.

Hetkel kuum