Rainer Saad • 20. märts 2017 kell 7:25

Statoili juht: ujume vastuvoolu, sest head kriisi ei saa raisata

Norra naftahiiglase Statoil tegevjuht Eldar Saetre  Foto: epa

Norra naftahiiglase Statoil tegevjuht Eldar Saetre ütles, et naftahindade järsk langus tuli paljudele tootjatele suure üllatusena.

Norras toimunud Swedbanki iga-aastasel energiakonverentsil, ütles Saetre, et paljud naftatootjad unustasid ära väga tähtsa asja. „Paljud jäid loorberitele puhkama, kui nafta hind oli 100 dollari barreli juures. Paljud unustasid ära, mis sektoris me oleme, ja see on naftaturg, mis on tsükliline. See on kõige tähtsam asi, mida naftaturu kohta teada, kui tegutseda tootjana,“ sõnas Saetre.

Tänast olukorda kirjeldas ta erakordsena

„Oleme kolmandat aastat järjest olukorras, kus investeeringud aina langevad. Nii pikka langust pole kunagi olnud. Kuid praegune olukord loob ka häid võimalusi, sest kuigi paljud on enda investeeringuid vähendamas, on Statoil neid hoopis suurendamas. Järgnevatel aastatel plaanime investeerida miljardeid kroone. Meie ujume vastuvoolu, sest me ei lase head kriisi raisku. Tegemist on kord eluaja jooksul avaneva võimalusega,“ ütles Saetre.

Nafta hind oli eelmise aasta jaanuaris 27 dollarit barrel ning praeguseks on sealt tasemelt tõusu olnud peaaegu 90 protsenti. Saetre sõnul ei anna see põhjust rahuloluks, sest suurim väljakutse polnud kriis ise, vaid sellest taastumine.

„Praegu pole aega puhata, vaid vaadata, mis tulevik võib tuua. Oleme alustanud tulevikku investeerimist ning keskenduda tuleb efektiivsuse tõstmisele. Võimalusi tuleb leida isegi siis, kui barrel maksab 27 dollarit. Tuleb olla paindlik, see on kõige tähtsam. Ma rõhutan, et oleme tsüklilises tööstuses, mis pakub erinevaid võimalusi,“ ütles Saetre.

Maailm naftast sõltuvuses

Oslo on Teslade pealinn ja seal tänavatel vurab ringi palju elektriautosid. Roheline ja puhas tulevik on ka Statoili huvides, kuid Saetre sõnul on maailm endiselt liiga sõltuv naftast.

„1% kõigist müüdud autodest maailmas on praegu elektriautod. Kui näiteks homme oleks 50% kõigist müüdud autodest elektriautod, jätkaks nafta tootmine endiselt kasvamist,“ ütles Saetre.

Brexit ja Trump on tema sõnul maailmamajandusele negatiivse loomuga. „Nii Brexit kui ka Trumpi väljaütlemised näitavad, et globaliseerumine on hoopis tagasi minemas. Meie sektorile on see äärmiselt negatiivne, kuna naftasektor on ülemaailmne ning firmad teevad palju koostööd maailma eri paigus. Meil on kliente igal pool maailma nurgas ja sama võivad ka teised suured naftakompaniid öelda. Kui tekivad uuesti piirid ja tollid maailmamajandusse, muudaks see meie tegutsemise keerulisemaks,“ sõnas Saetre.

Ta lisas, et toetab Pariisi konventsiooni, mille eesmärk on CO2 gaaside vähendamine. "CO2 hulk peab vähenema ja meie toetame selle maksustamist," ütles Saetre.

Hetkel kuum