Aus börsiõpik praktikult praktikule

LHV Panga maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi hinnangul on raamatu suur väärtus ausus – autor on tihti väga karm nii turuosaliste, turu korraldajate kui ka kaupleja enda vastu.   Foto: Andras Kralla
Alo Vallikivi • 8. mai 2017 kell 12:45

Öökapile seda raamatut soetada ei ole mõtet, see raamat peaks olema iga kaupleja töölaual, kirjutab LHV Panga maaklertegevuse juht Alo Vallikivi peagi Eesti lugejate ette jõudvast üleilmsest bestsellerist "Börsikauplemine kui elatusallikas".

Kauplemine on põrgulikult raske töö. See ei nõua haridust ega haritust, kuid selleks on tarvis tohutut enesedistsipliini ja head rahajuhtimist. Kuidas seda saavutada ja millele tähelepanu pöörata, sellest räägibki Eesti juurtega psühhiaatri Alexander Elderi raamat.

Öökapile seda raamatut soetada ei ole mõtet, see raamat peaks olema iga kaupleja töölaual ning iga kord kui emotsioonid üle pea löövad (või isegi kui emotsioon pead tõstma julgeb hakata), tuleks raamat lahti lüüa ja ennast korrale kutsuda.

Autor: Alexander Elder

Ilmub: 22.05.2017

Kirjastus: AS Äripäev

Lehekülgi: 318

Raamatu väljaandmist toetavad LHV ja Admiral Markets

Allikas: Äripäeva raamatuklubi

Raamat koosneb kolmest suuremast osast. Esmalt võetakse vaatluse alla kaupleja psühholoogia, mis tegelikult on kasumliku kauplemise alus. Alexander Elder soovitab kõikidel kauplejatel käia anonüümsete alkohoolikute koosolekutel, sest kui alkohooliku hävitab moraalselt alkohol, siis kaupleja finantsiliseks hävitajaks on kahjum.

Kui sõna alkohol asendada sõnaga kahjum, siis on esimene samm edu poole tehtud. Kahjumite eiramine, soov kahjumeid tagasi teenida ning kahjumis positsioonide liiga aeglane sulgemine ei ole ainult algajate kauplejate viga.

Teises osas annab autor ülevaate analüüsimeetoditest ja indikaatoritest, mida jälgida. Ühte kuldset indikaatorit või meetodit paraku olemas ei ole ning väga tähtis on leida oma meetod ning mitte unustada seda ka hiljem pidevalt analüüsida.

Äripäeva, investor Toomase, LHV ja Admiral Marketsi kutsel esineb Elder juunis esimest korda Eestis.

Alexander Elderi kõrval astub 2. juunil toimuval konverentsil üles Soome investeerimislegend Seppo Saario, kes avaldab, kuidas tema Elderi meetodeid praktikas kasutab.

Päev hiljem, 3. juunil toimub ühepäevane koolitus neile, kes plaanivad end tõsisemalt börsidel kauplemisega siduda või teha sellest arvestatav sissetulekuallikas.

Et osalejate arv on piiratud ja suur osa kohtadest juba läinud, tasub huvilistel ennast registreerida võimalikult kärmelt. Täpsem info ja päevakava siin, Facebookis leiab ürituse kohta jooksvat infot siit.

Kolmas äärmiselt väärtuslik osa on riskijuhtimine. Isegi tugeva psühholoogiaga ning heade meetoditega varustatud kaupleja võib karmil turul kaotajaks osutuda, kui tema riskid on halvasti juhitud. Ainuüksi 2% ja 6% reegli järgimine võimaldab kauplejate eduvõimalusi oluliselt suurendada.

Kõik kolm suuremat teemat on omavahel ühendatud kauplemispäeviku peatükis. Kuidas päevikut pidada ning millele tähelepanu pöörata – ka selles osas annab raamat häid näpunäiteid. Raamat on kirjutatud praktikult praktikule ning selle suur väärtus on ausus – autor on tihti väga karm nii turuosaliste, turu korraldajate kui ka kaupleja enda vastu. Paraku on see ainuke võimalus börsihaide meres ellu jääda.

Erilise kummarduse teen raamatu tõlkijale Olavi Teppanile, kes on keerukate terminite eestindamisega teinud minu hinnangul väga head tööd. Paljud kauplejate terminid on käibel ainult ingliskeelsena, kuid alternatiivina tuleks siiski proovida juurutada ka eestikeelseid.

Hetkel kuum