Mait Kraun • 4. august 2017 kell 16:30

Greenspan: võlakirjaturu mull lõhkeb ootamatult

Endine Föderaalreservi esimees Alan Greenspan.  Foto: EPA

Endine Föderaalreservi juht Alan Greenspan hoiatab, et võlakirjaturgudel on krahhi oht, mis võib märkimisväärselt mõjutada ka aktsiaturge, vahendab CNBC.

Pikaajaline USA Keskpanga juht ütles, et pikka aega kestnud ülimadalate intressimäärade periood saab peagi läbi, mille tõttu lõppeb ka kolm kümnendit kestnud võlakirjade pulliturg (tõusev turg).

„Praegune intressimäärade tase on ebanormaalselt madal ja on ainult üks suund, kuhu need liikuda saavad. Kui see juhtub, siis tõus saab olema pigem kiire,“ ütles Greenspan.

Madalate intressidega keskkonna on eelkõige tekitanud Föderaalreservi rahapoliitika. Keskpank viis intressid finantskriisi ajal nulli ning hoidis neid seal seitse aastat.

Alates 2015. aasta detsembrist on Föderaalreserv tõstnud intresse neljal korral. USA riigivõlakirjade tootlus püsib aga rekordiliselt madalal tasemel.

Greenspan ei kritiseerinud Föderaalreservi praegust poliitikat. Sellegi poolest andis ta hoiatuse, et madalad intressid ei saa lõputult kesta ning selle perioodi lõpus saavad tagajärjed olema tõsised.

„Sellele prognoosile ma ei sea tähtaega,“ ütles ta. „Mul on graafik, mis ulatub tagasi 1800. aastasse ja ma võin öelda, et praegune periood torkab silma. Ei ole võimalik öelda, millal see kõik tegelikult juhtuma hakkab.“

Samas ütles Greenspan, et sündmus peaks saabuma ootamatult ja kiiresti. „Kõik tundub tugev just enne seda, kui tugevust enam ei ole,“ nentis ta.

 

Hetkel kuum