Liina Laks • 8. august 2017 kell 7:01

Prognoos: euro tõuseb 1,3 dollarini

Eesti euromündid  Foto: PantherMedia/Scanpix

Kui aasta alguses võis vaatlejatele tunduda, et euro ja USA dollari kurss hakkab aina enam võrdsustuma – kurss oli napilt 1,05 dollarit – siis alates maist hakkas euro tugevnema ja on nüüd ligi kahe aasta kõrgeimal tasemel.

Euro selle aasta parim päev oli nädal tagasi, mil see puudutas korra 1,19 dollari piiri. Tänaseks kaupleb euro 1,18 dollari juures ning kauplejad, kes eurot lühikeseks müüsid, on oma arvamust muutnud. Ühisvaluutat aitab euroala paranenud majandus: kuna siinsed väljavaated on Bloombergi küsitletud analüütikute järgi head, paigutab aina enam investoreid raha Euroopa varadesse ning see tugevdab eurot. Lisaks tugevdab investorite usku ka rahunenud poliitiline olukord: Prantsusmaa valimised möödusid Emmanuel Macroni võiduga, Brexit ei tundu enam nii hirmutav ning sügisestest Saksamaa valimistest ei oodata suuremat vapustust, nii et olukord näib stabiliseerunud. Samadel põhjustel on Euroopa ka välisinvestorite jaoks atraktiivseks muutunud – nende rahavood tugevdavad ka ühisraha.

Bloombergi andmetel aitavad eurot ka segadused USA poliitikas: Euroopa keskpangad muutuvad dollari suhtes skeptilisemaks ning varuvad rohkem eurosid, mis viimast jällegi tugevdab.

"Eurot lühikeseks müüa on siinkohal enesetapp," ütles A.G. Bisset Associatesi juht Ulf Lindahl Bloombergile. Tema prognoosi järgi näeme sel aastal eurot tugevnemas 1,3 dollari juurde.

Hetkel kuum