Liina Laks • Kadri Põlendik • 27. september 2017 kell 13:30

FT: Schröder kinnitatakse Rosnefti nõukogu juhiks reedel

Rosnefti peakontor Moskvas  Foto: EPA

Vene valitsus on väidetavalt kinnitanud Saksamaa endise kantsleri Gerhard Schröderi riigifirma Rosnefti nõukogu esimeheks, kirjutab Financial Times.

Venemaa presidendi Vladimir Putiniga lähedastes suhetes olev Schröder nimetati ametisse sel kuul, tsiteeris Vene riiklik uudisteagentuur Tass anonüümset allikat. 

Ekskantsleri ametisse nimetamine süvendaks tema niigi vastuolulisi korporatiivsuhteid Venemaaga. Vastuolud said alguse tema otsusest hakata Nord Streami nõukogu juhiks. Teadupärast kontrollib Nord Streami gaasitoru Vene riigile kuuluv Gazprom, mida Schröder ka oma valitsuses olemise ajal kiitis.

Rosneft on Venemaa üks olulisemaid varasid ja ettevõte on lääne kehtestatud sanktsioonide all, mis hakkasid kehtima Krimmi annekteerimise järel 2014. aastal. 

Möödunud kuul avaldatud valitsuse otsuses nimetati Schröderit firma oodatavaks juhiks.

Rosnefti teised aktsionärid, kelle hulka kuuluvad ka BP, Glencore ja Qatari Investment Authority, hääletavad uue nõukogu ametisse sel reedel.

Die Welt kirjutab, et Schröderi samm on Saksamaal nii palju poleemikat tekitanud, et nüüd kaitses endise kantsleri uut väljakutset Venemaa energiaminister Aleksander Novak.

Die Weltile antud intervjuus ütles Novak, et tema hinnangul on Schröderi kandidatuur „väga oluline sündmus”, millel on positiivne mõju ka turgudele. Nimelt muudaks see Venemaa energiaministri hinnangul Rosnefti avatumaks, sest Schröder hakkaks „seisma hea Venemaa ja Euroopa, täpsemalt Venemaa ja Saksamaa suhete taastamise ja arendamise eest,” ütles Novak Die Weltile.

Kuna Schröder on pärit Saksmaa partei SPD (sotsiaaldemokraatide) ridadest, siis oli tegu terava teemaga sellesügises valimisvõitluses. Kantsler Angela Merkel kritiseeris partei praegust juhti Martin Schulzi, et too polevat end piisavalt Schröderist distantseerunud. Schulz ise aga rõhutas toona, et „Isegi pärast kantsleriametit ei võtaks ma vastu tööpakkumisi erasektorist.”

Hetkel kuum