Märt Belkin • 27. november 2017 kell 12:06

EfTEN saab reedel avapaugu börsil

Viljar Arakas  Foto: Andres Haabu

Kuna EfTENi kolmanda kinnisvarafondi avalik pakkumine oli edukas, võtab Tallinna börs aktsiad enda põhinimekirja ning reedel läheb kauplemine lahti.

Kokku noteeritakse pisut enam kui 3,2 miljonit EfTEN Real Estate Fund III aktsiat põhinimekirjas alates reedest ehk 1. detsembrist, teatas Nasdaq Tallinn.

EfTENi kolmanda kinnisvarafondi viimatine emissioon sai läbi novembris ning see märgiti võimsalt üle. Nii said soovitud mahus aktsiaid kõik investorid, kes märkisid kuni 75 aktsiat, täiendavad 10% märgitust said need, kes märkisid üle 714 väärtpaberi.

Kõigepealt jaotati 87 272 uut aktsiat fondivalitsejale EfTEN Capital ASile, millel oli prospekti järgi märkimise eesõigus. Ülejäänud 250 000 aktsia osas otsustas fond jaotada igale investorile kuni 75 aktsiat või aktsiate arvu vastavalt märkimiskorraldustele, kui märgitud aktsiate arv oli alla 75 väärtpaberi.

Investoritele, kes märkisid rohkem kui 714 aktsiat, jaotati täiendavalt 10% märgitud aktsiatest. Kuni 75 aktsiat märkis 548 investorit ja kuni 714 aktsiat 1500 investorit. Ühe aktsia märkimishind oli 14 eurot.

EfTEN Real Estate Fund III  juhatuse liige Viljar Arakas ütles avalikku pakkumist välja kuulutades, et fond viib emissiooniga ellu lubaduse, mis sai antud fondi investoritele juba 2015. aastal. “Kaasame omakapitali töös olevate investeeringute valmisehitamiseks vastavalt fondi investeerimispoliitikale ning kavandatava Tähesaju Hortese arenduseks,” selgitas Arakas oktoobri viimastel päevadel.

Fondi eesmärk ja põhikohustus ligi 300 investori ees on Arakase sõnul endine – pakkuda stabiilset dividenditootlust ja head kapitali kasvu. Ülemöödunud aasta eest maksis fond investoritele 29,7 eurosenti dividende aktsia kohta, seda esimese tegevusaasta viie kuu eest. 2016. aasta eest tasus fond dividende 63 eurosenti aktsia kohta ehk kokku 1,5 miljoni euro ulatuses.

Fond maksab dividendideks 80 protsenti iga-aastasest vabast rahavoost ning oodatav iga-aastane dividendimäär on fondi dividendipoliitika kohaselt 4–8 protsenti aastas. Dividendi maksmise otsustab igal aastal fondi üldkoosolek. Aktsia hind on kasvanud 2015. aasta esmaemissiooni nominaalhinnaga (10 eurot aktsia kohta) võrreldes 14 euroni.

Fondi varade maht oli 30. septembri seisuga 91,1 miljonit eurot, millest omakapital moodustab 40,4 miljonit eurot. Fondi kinnisvarainvesteeringute puhastootlus ilma pangavõimenduseta on 7,7 protsenti ning investeerimisportfelli brutotootlus üüritulu baasilt on 9,1 protsenti. Pangalaenude osakaal on kinnisvarainvesteeringutest 53 protsenti.

Fondi kahe esimese emissiooni käigus kaasatud kapital 24,8 miljonit eurot on investeeritud Leedus Šiauliai linna südames asuvasse Saules Miestas kaubanduskeskusesse, Vilniuses asuvasse Ulonu ärimajja ja Laisves 3 büroohoonesse ning DSV logistikakeskustesse Riias, Vilniuses ja Tallinnas.

Selle aasta kevadel viis EfTEN Real Estate Fund III AS läbi oma kolmanda avaliku aktsiaemissiooni, mille käigus kaasatud 6,3 miljonit eurot investeeriti Laagris asuvasse Hortese aianduskeskusesse ja uue Laagri Selveri arendusse ning osa kaasatud kapitalist suunati Riia DSV logistikakeskuse ümberehitusse.

Ülekaalukalt suurim fondi investeering on Saules Miestase ostukeskus, mille väärtus on 31,1 miljonit eurot seisuga 30. september 2017 ehk umbes kolmandik fondi varade mahust.

EfTEN Real Estate Fund III AS on ainus EfTEN Capitali valitsetav fond, mis teeb jaeinvestorile kättesaadavaks investeeringud Balti riikide ärikinnisvaraprojektidesse. Vastavalt fondi prospektile ja fondi põhikirjale võib fondi investeeringuid finantseerida pangalaenuga kuni 65% ulatuses. Omakapitali osakaal on igas uues investeeringus 35% või rohkem. Iga-aastane omakapitali tootluseesmärk on 15% aastas. Tegu ei ole garanteeritud fondiga.

Finantsinspektsioonis registreeritud EfTEN Real Estate Fund III AS on 10aastane tähtajaline fond, millest 3 aastat on investeerimisperiood, 5 aastat hoidmisperiood ja 2 aastat väljumisperiood. Börsil noteerimise järel muutub fond tähtajatuks.

 

Hetkel kuum