Anu Lill • 17. jaanuar 2019 kell 10:20

Sander Pikkel: Bogle oli indeksinvesteerimise apostel

John Bogle’i lahkumine on Eesti investorile olulisem sündmus, kui paljud oskavad ehk aimata, leiab LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel. Järgneb tema kommentaar.

Sander Pikkel, LHV  Foto: Andras Kralla

Bloombergi hinnangul on investorid tema ideedest ja nende teostusest tulenevalt kokku hoidnud üle 500 miljardi dollari erinevaid tasusid ja kulusid.

John Bogle’i tähtsust tänapäevasele investeerimismaastikule on raske alahinnata. Tema elutööks võib pidada indeksifondidesse investeerimisele aluse panekut ja nende kättesaadavaks tegemist tavainvestoritele. Idee oli lihtne, selle asemel et püüda turgu aktiivse aktsiate valikuga lüüa, võiks investor paigutada oma raha madalate kuludega laiapõhjalisse indeksifondi. Kuna indeksifondis on sinna kuuluvate ettevõtete osakaal täpselt sama indeksis olevatega, siis ei ole tarvis palgata fondijuhti ja analüütikuid aktsiaid valima, ning sellega saavutatakse kulude kokkuhoid, mis suurendab investori tootlust. Võttes arvesse, et keskmiselt ei suuda fondijuhid 80%-l juhtudest saavutada oma võrdlusindeksist paremat tootlust, siis miks mitte investeeridagi juba otse indeksit järgivasse fondi. Bogle’i loodud Vanguardi fondid lähtusid just neist põhimõtetest ja olid kuni viimase ajani kõige madalamate haldustasudega indeksifondid.

Bogle’it on peetud indeksinvesteerimise apostliks – idee, mis alguses tundus ebaameerikalik, leppida turu keskmise tootlusega, sai teistelt fondivalitsejatelt palju kriitikat. Tänaseks on ajalugu näidanud, et indekseid järgiv investeerimisstrateegia on ilmselt enamikule investoritele olnud parim valik kui ise aktiivselt aktsiaid valida või fondijuhi teenuseid kasutada. Teda alguses kritiseerinud fondivalitsejad on ka ise aja jooksul indeksifonde pakkuma hakanud.

Eestis viimase nelja aastaga hoo sisse saanud indeksinvesteerimise vaimustus on John Bogle’i kõige nähtavam mõju kohalikule investorile. LHV üks vanemaid tooteid, Kasvukonto on just Bogle’i põhimõtetest lähtuvalt kokku pandud: investeeri väikeste summadega pika aja vältel madalate kuludega laiapõhjalistesse indeksifondidesse. Hiljem on paljuski nendest põhimõtetest lähtuvalt tulnud turule indeksitesse investeerivad pensionifondid.

Vaata uudist siin.

Hetkel kuum