Anu Lill • 17. jaanuar 2019 kell 10:24

Tõnu Pekk: Vanguardi eeskujuta olnuks Tuleval olnud palju raskem sündida

John Bogle on teinud Ameerika (ja tänaseks ka kogu maailma) eraisikutest investorite jaoks rohkem kui keegi teine, ütleb Tuleva juht Tõnu Pekk. Alljärgnevas kommentaaris avaldab ta arvamust eile lahkunud Bogle'i teenete kohta investeerimismaailmas.

Tuleva juhatuse liige Tõnu Pekk.  Foto: Liis Treimann

Ma ühineks maailma ühe edukama investori Warren Buffetti arvamusega, et Bogle on teinud Ameerika (ja tänaseks ka kogu maailma) eraisikutest investorite jaoks rohkem kui keegi teine. Minu arvates isegi tähtsam kui esimese indeksifondi asutamine oli see, et Bogle tegi seda ühistu vormis. Üheks maailma suurimaks fondijuhiks kasvanud Vanguardil ei ole eraldi omanikke – Vanguardi fondide kliendid on ise ka fondivalitseja omanikud ning nii on tagatud, et kogu Vanguardi edust tulenev kasum läheb tasude alandamiseks.

Finantsvaldkonnas on ju teisigi kasulikke innovatsioone tehtud. Maksekaart on kindlasti üks selliseid. Paraku peavad tarbijad nüüd maksekaartide pioneeride Visa ja Mastercardi vastu kohtus võitlemas käima selleks, et tasusid alla saada. See, et indeksifondidest tulenev kasu kõik sujuvalt klientidele läheb, on kindlasti Bogle`i ja Vanguardi teene.

Mul on heameel, et varsti tõlgitakse Bogle`i “Little book of common sense investing” eesti keelde. Kui su raamaturiiulil on kohta ainult ühele investeerimisõpikule, siis sobiks see ideaalselt.

Hetkel kuum