Anu Lill • 31. jaanuar 2019 kell 8:38

Facebooki raske aasta päädis rekordiliste tuludega

Eelmine aasta osutus Facebookile ja selle juhile Mark Zuckerbergile kannatusterohkeks, tuues kaasa mitu andmete ja eraelu puutumatuse skandaali. Samas neljanda kvartali rekordilised tulemused ületasid Wall Streeti ootusi, kirjutab MarketWatch.

Facebooki juht Mark Zuckerberg pidi 2018. aastal käima turvaprobleemide tõttu aru andmas nii USA poliitikutele kui ka Euroopa Parlamendile.  Foto: Reuters/Scanpix

Eile teatatud kvartalitulemuste järgi kasvas Facebooki puhaskasum aastaga 65 protsenti, 6,88 miljardi dollarini (2,38 dollarit aktsia kohta). Aasta tagasi teeniti kvartalis veel 1,44 dollarit aktsia kohta. Factseti küsitletud analüütikud ootasid kasumiks 2,18 dollarit aktsia kohta.

Käive kasvas neljandas kvartalis 30 protsenti, 16,91 miljardi dollarini. Sellega ületati analüütikute ootusi 16,39 miljardi dollari piiril kolme protsendi võrra. Reklaamitulu moodustas käibest 93 protsenti, aasta varem oli samaks näitajaks 89 protsenti.

Tänu reklaamituludele kasvatas maailma suurim sotsiaalvõrgustik kasumit aastases vaates 39%, rohkem kui 22 miljardi dollarini, ja suurendas aastakäivet rohkem kui 37%, peaaegu 56 miljardi dollarini.

Wall Street eeldab, et kasum jätkub ja premeeris Facebooki aktsiat kenakese tõusuga. Facebooki aktsia hind tõusis tulemuste avaldamisel järelturu kauplemisel 11,5%. Facebooki finantsdirektor David Wehner hoiatas samas tulude aeglustumise eest 2019. aastal, kuna ettevõte muudab reklaamide struktuuri.

Esikohal turvalisus

Eelmisel aastal Facebooki vaevanud ohutuse ja turvalisuse küsimustes on värvatud suur hulk uusi töötajaid. Tegevjuht ja kaasasutaja Mark Zuckerberg rääkis analüütikutele, et turvalisuse valdkonnas töötab nüüd 30 000 inimest, mis on kolm korda rohkem 10 000st mõned aastad tagasi. Lisaks plaanib Facebook jätkata plaane kapitalimahukate andmekeskuste ehitamiseks ning eeldab, et 2019. aasta kulu kasvab 2018. aastaga võrreldes umbes 40–50%, ulatudes 20 miljardi dollarini.

Endiselt on mõnede analüütikute sõnul oht tagasilöögiks, kuna Facebook olevat eilne päev ja inimesed veedavad rohkem aega Instagramis. Wehner tõi esile, et igapäevased aktiivsete kasutajate monitooringud näitavad, et Facebooki kasutus on arenenud riikides jätkuvalt stabiilne ja arenevates riikides kasvav. Ta viitas ka mõningasele kasutajate kasvule Ameerika Ühendriikides ja Kanadas, mida Facebook ei olnud kahe kvartali jooksul näinud.

Kolmapäeval tõusis Facebooki aktsia hind börsipäeva lõpuks üle 4%, 150 dollarini, jätkates tõusu ka järelkauplemisel. Ettevõtte aktsia hind on aasta jooksul aga kukkunud ligi 20%.

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/aripaev-documents/embed/charts/2019/1/31/facebook/chart.html
Hetkel kuum