investor Toomas • 12. mai 2016 kell 12:45

Investor Toomas: koos optimismiga kasvab rahutus

Atlandi lõhe hind on viimasel ajal korralikult tõusnud.   Foto: Reuters/Scanpix

Leroy Seafoodi silmipimestav edu on minus tekitanud vastandlikud tunded - ühelt poolt kasvab optimism, kuid teisalt ka rahutus.

Täna on taas päev, kus Norra lõhekasvataja mu näole naeratuse toob. Viimati hõiskasin aprilli alguses, et ettevõttest on minu jaoks kujunenud korralik rahamasin. Värskelt avaldatud esimese kvartali tulemused ületasid analüütikute ootusi ning andsid optimismiks põhjust juurde. Siiski närib ettevõtte aktsiagraafikut ja üldist turuolukorda vaadates mu hinge väike rahutus, kuid katsun seda  tunnet endas alla suruda.

Parim tulemus ajaloos

Tänavu esimeses kvartalis ulatus Leroy Seafoodi käive 3,8 miljardi Norra kroonini ja see teeb aastaseks käibekasvuks ligi 17%. Ettevõtte maksueelne kasum tegi samal ajal lausa 52%-lise hüppe ning küündis 592 miljoni Norra kroonini. Nagu eelmises kvartaliski, peitus käibekasvu taga Atlandi lõhe hind, mis püsis aasta esimestel kuudel kõrge. Peale selle paranes võrreldes möödunud aastaga märkimisväärselt ka forelli hind ning see aitas lennutada lõhekasvataja tegevuskasumi kõrgeimale tasemele kogu ettevõtte ajaloos. Samuti kinnitas Leroy juht Henning Beltestad, et tänavune kasum tuleb tublisti suurem kui mullu.

Õhus on ka riske

Investorina valmistab see pilt mulle muidugi rõõmu, kuid enese rahustamiseks otsin aruannetest alati uusi vihjeid võimalike riskide kohta. Seekord rõhutas juhtkond, et firma on ikka veel üleminekufaasis ning kalatootja bioloogiliste riskidega seotud kulud on kõrged. Norra firma on juba teinud küllaltki märkimisväärseid investeeringuid puhtamate kalade saavutamiseks. Paistab, et see on ka tulemusi andnud, sest ravimisele tehtavad kulud on sel aastal hakanud vähenema. Teisalt on aga suurenenud ennetusega seotud kulud ja Norra krooni nõrgenemise tõttu ka söödakulud.

Teise murekohana tõi juhtkond esile ka uued regulatsioonid, mis võivad mõne aja pärast hakata Norra kalatööstust mõjutama. Ma pole küll põhjalikult kursis nende sisuga, kuid siiski tasub silmas pidada, et kuigi globaalne nõudlus mereandide järele kasvab, siis võivad Leroy tegevust tulevikus mõjutada ka poliitilised riskid. Tõenäoliselt muutub see aktuaalseks 5-10 aasta perspektiivis, kui mina võin olla investeeringust juba väljunud.

Katsun hoida aasta lõpuni

Kokkuvõttes rahustan end siiski teadmisega, et soodne turuolukord on ettevõttele head kaardid kätte mänginud ja tänavu on põhjust oodata majandustulemuste märgatavat paranemist. Suure optimismi toel rühib Leroy aktsia taeva suunas ja teeb iga natukese aja tagant uusi rekordeid. Selline lennukas tõus muudab mind investorina veidi ettevaatlikuks, kuid aktsiaid ma müüa sellegipoolest ei tihka. Otsustasin juba mõni aeg tagasi, et riskin ja pean vastu vähemalt selle aasta lõpuni.

Leroy Seafoodi aktsia  Foto: Äripäev
Hetkel kuum