Investor Toomas: hea tootlus paneb mõtlema

Crowdestate'i tegevjuht Loit Linnupõld.  Foto: Andres Haabu

Mulle kirjutas lugeja, kes suunas mind veel tähelepanelikumalt ühisrahastuses toimuvat jälgima.

Miinimuminvesteering: 100 eurot

Investoreid: 15 882

Raha tõstetud: 20 066 401

Projekte: 43

Olen varem öelnud, et hoian ühisrahastuses toimuval pingsalt silma peal. Olen püüdnud näpuga järge ajada kõigis selle investeerimisvõimaluse kitsaskohtades, et riskidega hästi kursis olla.

Täna kirjutas mulle ühisrahastuse kaudu investeeriv lugeja, kes meenutas mulle elulise näite abil ka positiivset. „Endoveri ja CrowdEstate'i koostöös arendatud Aurora Parki kaks etappi lõppesid reedel. Kokku tagastati 1,1 miljonit eurot ning tootlus investorile on ligikaudu 17-18 protsenti," kiitis ta.

Investorite ootus ületati

Võtsin seepeale ühendust CrowdEstate'i tegevjuht Loit Linnupõlluga, kellega vesteldes selgus, et Aurora Parki projekt tõi investoritele isegi suuremat tulu kui algselt välja lubatud. Täpsemalt kaasati projekti esimeses etapis 650 000 eurot ning tagastati 737 750 eurot ning teises etapis maksti laenatud 312 400 euro asemel tagasi 354 574 eurot. See teeb investorite jaoks omakapitali tootluseks vastavalt 17,67 ja 18,45 protsenti.

Linnupõld kinnitas, et sõlmitud lepingu järgi oli esialgselt planeeritud investeeringu pikkuseks 2 aastat, intressiga 13,5 protsenti aastas, kuid laen tagastati kiiremini. „Lepingu lisatingimus oli kaasatud kapitali ennetähtaegse tagastamise õigus, millisel juhul ei tohtinud investorile makstava intressi summa olla väiksem kui 12 kuu intress,“ selgitas Linnupõld, miks investor oodatust rohkem teenis.

„Kuna mõlemad rahastuskampaaniad toimusid eelmise aasta novembris, siis teenisid investorid oma 9-10 kuu pikkuse investeeringu pealt aasta intressi,“ lisas CrowdEstate’i tegevjuht. „Seega oli investeeringu tegelik tootlus kõrgem kui algselt prognoositud,“ ütles ta.

Lisaks ütles Linnupõld, et Endover on end arendajana tõestanud. „Crowdestate’i investorid on rahastanud kokku üheksat Endoveri arendusprojekti, millest neli on jõudnud eduka lõpuni ning ülejäänud viis edenevad plaanipäraselt,“ rõõmustas ta.

Ei välista

Valdkond on kahtlemata perspektiivikas ja minult on aeg-ajalt küsitud, mis on mind seni ühirahastusplatvormide kaudu investeerimast tagasi hoidnud. Arvestades suurt raha osakaalu minu portfellis, on aus vastus kahtlemata laiskus, aga ka oma oskuste realistlik hindamine. Et olen enam kui 15 aastat aktsiaportfelli haldamisega edukalt hakkama saanud ja tunnen end valdkonnas kindlalt, ei pruugi tähendada, et osutun suurepäraseks investoriks ühisrahastuse maailmas.

Ka seni nähtud tootluse numbrid ei tee just tingimata kadedaks. Üksikuid aktsiapositsioone, mis tänavugi minu portfellis 20 või enam protsenti kallinenud, on ju mitmeid. Samuti olen aastate jooksul näinud palju õnnestunud investeeringuid, kus sissepandud summa on lühikese ajaga mitmekordistunud. Küll aga sümpatiseerib mulle ühisrahastus kogu portfelli riskide hajutamise kontekstis ja see on ka põhjus, miks ma endiselt valdkonnal silma peal hoian ja investeerimisideena ei välista.

Hetkel kuum