10. november 2014 kell 5:00

Too IT-mees Venemaalt

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäev leiab juhtkirjas, et praegu on hea aeg tuua Venemaal IT-spetsialiste, kelle palkamine oli varem liiga kallis.

Viimasel kolmel kuul languses olnud nafta hinna langus ja rubla kursi vabalangus on halb uudis Venemaa majanduse jaoks, Eesti ettevõtted aga saavad sellest mitmel moel kasu lõigata. Tõsi, osa sektoreid kannab kaotusi.

Julgeolekupoliitiliselt on Vene majanduse nõrgenemine ohtlik, sest võib tähendada agressiivsuse suurenemist. Lootus, et majanduslikku isolatsiooni kalduv Putini Venemaa soovib lääneriikidega häid suhteid taastada, võib paraku kuuluda pigem soovmõtlemisse: ajalooline kogemus ütleb, et rasketel aegadel suureneb usk „heasse tsaari“. Kui Venemaal oleks mõistmist, et majandusliku edu tagatis on rahvusvaheline koostöö, siis ei oleks Ukrainas sõda alustatudki. Et Ukraina-suunalise tegevuse hinnaks osutub investorite usalduse kaotus ja kapitali lahkumine riigist, pidi Putinile ette selge olema. Tänaseks on lääneriigid sanktsioonide korras piiranud ka Venemaa ligipääsu rahvusvahelistele rahaturgudele.

Vene keskpank on kulutanud juba miljardeid rubla kursi kukkumise peatamiseks, kuid rubla kurss jäi eile õhtul 1:59 peale euro suhtes. Oktoobris kulutas Venemaa rubla toetamiseks 30 miljardit dollarit. Bloombergi hinnangul oli eelmine nädal rublale halvim lausa viimase 15 aasta jooksul. Aasta algusest peale on rubla euro suhtes väärtust kaotanud umbes kolmandiku. Mitmed analüütikud võrdlevad rubla kriisi 2007-2008 olukorraga või üheksakümnendatega. Sisuliselt rubla kurss juba ujub.

Vene majanduse nõrgenemise oluline põhjus on madal nafta hind, sest sellest sõltub Vene suurettevõtete tulu. Ka riigieelarvet koostades arvestas Venemaa kõrgema nafta hinnaga, st nafta hinna langus seab löögi alla avaliku sektori kulutused. Pool riigieelarve tuludest tuleb energiaekspordist. Selle asemel, et Venemaa majanduse sõltuvust nafta hinnast ja gaasiekspordist vähendada, on see Putini ametiajal pigem suurenenud. Selleks, et Vene majandus püsiks, oleks Venemaal vaja, et nafta hind püsiks 100 dollari juures barreli eest.

Nafta hinna langus on olnud küll kiire ja sügav, kuid see pole kestnud nii kaua, et Vene majandust päris uppi lüüa. Nõudluse vähenemise taga on enamiku analüütikute hinnangul siiski eelkõige ületootmine kui USA soov Putinit nafta hinna kaudu survestada. Nii on selge, et varem või hiljem hakkab nafta hind siiski tõusma ning koos sellega võib uuesti jalad alla saada ka praegu lootusetuse piirile kukkunud rubla.

Eesti ettevõtetele tähendab nafta hinna langus kindlasti kulude kokkuhoidu mitmes sektoris, mis on positiivne. Küll aga tähendab rubla kursi langus Venemaa turisti kõhnema rahakoti näol vähemat tulu Eesti turismisektorile. Rubla ostujõu langus on alates juulist kaasa toonud umbes 30protsendise Vene turistide hulga vähenemise Eestis. Maksejõuline vene turist pole kadunud, aga ta on senisest ettevaatlikum.

Mitmeid Eestist Venemaale eksportivaid ettevõtteid mõjutab ostujõu langus koos hinnatõusuga Vene turul negatiivselt. Osa Eesti ettevõtteid tunnetab omal nahal lääne sanktsioonide ja Venemaa vastumeetmete mõju. Samas aga avaneb näiteks Eesti IT-sektoril võimalus palgata Venemaalt IT-spetsialiste, kellest on siinmail endiselt suur puudus ning kelle palkamine ida poolt oli varem liiga kallis.

Hetkel kuum