Äripäev • 14. august 2015 kell 5:00

Äripäevaga rikkaks

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäev asutab end arvamusfestivalile juba täna, meie korraldataval arutelul "Kuidas saada rikkaks" saad kaasa lüüa laupäeval.

Täna algab Eestimaa suve üks tähtüritusi. Ei, see pole mõne popstaari kontsert ega grillimisvõistlus. Hoopis kolmandat korda toimuv arvamusfestival lülitab Paide vallimäel jällegi mikrofonid sisse.Festivali kava põhjalikult läbi töötanud Äripäeva toimetuse hinnangul võiks sedavõrd suurejoonelisel mõttetalgul olla majandusteemasid aga rohkemgi. Korralikule festivalile kohaselt iga aastaga aina suuremaks paisuv mõttemaraton tundub tänavu üsna pehme. Palju räägitakse tervislikest eluviisidest, keskkonnast, toidust, lastest ja koolidest, sealt edasi juba rahvuslusest ja sidususest, muidugi pagulastest ja vihakõnest. Need kõik on kahtlemata olulised teemad, kuid otseselt majandusega seotud arutelusid meie meelest siiski napib.

Äripäev kutsub arutlema selle üle, kuidas rikkaks saada. Majandusteemad kutsuvad arutlema näiteks idufirmade vajalikkuse ja alternatiivsete pangateenuste üle või räägivad ettevõtlusest kui maaelu vedurist. Ettevõtlusala laupäevane õhtu nael on Äripäeva korraldatud arutlusring „Kuidas saada rikkaks?“ , kus ettevõtja Raivo Hein, pankur Tarmo Tanilas ja investor Kristi Saare räägivad sellest, mis on finantsvabadus ja kuidas selleni jõuda. Kindlasti tuleb laupäevane arutelu vägagi uusi ideid tekitav ja mõtlemist avardav.Need, kes laupäeval Paidesse ei jõua, saavad alates esmaspäevast Äripäeva veebist arutelu salvestust vaadata.

Rahast algavad kõik suured asjad. Miks on rikkaks saamise teema tähtis? Aga sellepärast, et küsimus, kust mõne hea idee teostamiseks raha saada, tekib iga kogukonnakooli või mahetalupidamise rajamisel. Pagulaste majutamisest ja integreerimisest rääkimata. Tõsi, viimasel puhul oleks tegu justkui umbisikulise Euroopa Liidu rahakotiga, kuid ka sinna koguneb raha lõppude lõpuks tänu meie, selle liidu maksumaksjate tööle.

Seega, kuidas teha raha, on väga oluline küsimus. Kindlasti on inimesi, kes peavad sellistel teemadel pikalt-laialt arutlemist primitiivseks või siis mõttetuks ajaraiskamiseks, kuid õnneks on oskusest raha teha ja tehtud raha jälle õigesti paigutada aina rohkem rääkima hakatud. Iga inimese finantskirjaoskuse arendamine on tegelikult sama oluline, kui oli kunagi aegu tagasi tavalise kirjaoskuse massidesse viimine.

Kõige raskem on alati esimene samm. Nii nagu kunagi tundus talupojale ehk veidi hirmutav trükitud raamatu avamine, on praegu kõhedusttekitav aktsiate ostmine. Kuidas ja kust ma neid saan? Kas ma jään oma rahast ilma? Kuidas ma tean, et tegin õige valiku? Sellised küsimused keerlevad igaühe peas, kes alles alustab investeerimisega. Aga ühel hetkel, olles hirmust üle saanud, võid avastada, et sul on piisavalt raha näiteks ebameeldiva tööandja pikaltsaatmiseks. Või kaua peaskeerelnud äriidee elluviimiseks.

Küsimus, kuidas raha teha, kuidas saada rikkaks, pole mitte ainult oluline küsimus, vaid lausa elu edasi viiv küsimus. Raha paneb rattad käima ja inimesed jalgu kõhu alt välja võtma.Ja raha aitab elus korda saata väga palju head ja ilusat. Seepärast ei tasu sellest rääkimist pidada millekski vähetähtsaks või mitte piisavalt kõrgelennuliseks. Omalt poolt lubame, et kui vaja, oleme valmis järgmise aasta arvamusfestivali eel korraldajatele nõu andma, milliseid põletavaid majandusteemasid tasub kavva võtta ja kes oleksid sel teemal parimad arutlejad.

Hetkel kuum