Äripäev • 12. oktoober 2015 kell 4:00

Kalle Pallingu kahtlased partnerid

ÄP juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäeva reedene kaanelugu tuletab elavalt meelde Reformierakonna musta raha skandaali.

"Palling ütles, et meie käest saadud raha viib ta „potti“. Sain ise aru, et „pott“ tähendab Reformierakonda." Niimoodi kirjeldas üks Äripäeva reedese kaaneloo asjaosaline 5000 krooni üleandmist praegusele riigikogulasele, Reformierakonna liikmele Kalle Pallingule. Loos astub üles ka Marek Leenurm, samuti Reformierakonna liige.

Kõnealune rahavarguse lugu riigiettevõtte Eesti Raudtee tütarfirmas tuletab elavalt meelde Reformierakonna musta raha skandaali, mis lõppes mäletatavasti kriminaalasja lõpetamise ja selle lõpetamise määrusega, mis oli tulvil kaudseid tõendeid Reformierakonna musta rahastamise kohta. Küllaldaste kohtukõlblike tõendite puudumise tõttu kaasus süüdistusteni ei jõudnud ning igaühe isikliku usu asjaks on jäänud, mida oravapartei rahastamisest arvata.

Riigiettevõtte Tallinna Sadam juhtide hiljutse vahistamise ning sellele järgnenud suurettevõtja Vjatšeslav Leedo süüdistustega temalt väidetavalt altkäemaksu küsinud poliitikute aadressil on kõnealust lugu hariv ja huvitav lugeda. Kui 2012. aastal piisas kriminaalasja algatamiseks tollase reformierakondlase Silver Meikari ülestunnistusest, et ta annetas parteile raha, mille päritolust tal aimu polnud, siis 2015. aastal pole uurimise algatamiseks piisanud Leedo korduvatest kinnitustest, et poliitikud on temalt altkäemaksu küsinud. Oleme juhtkirjas varemgi viidanud, et uurimise algatamine on toimetuse hinnangul vajalik.

Vargus Eesti Raudtee tütarfirmas

Üks asi Eesti Raudtee Läti tütre puhul on küsimus, kuidas õnnestus selle juhil Ahto Kalamehel mitme aasta jooksul ettevõttest varastada nii suur hulk raha – 900 000 eurot. Osa raha maksis Kalamees oma firmasse laenu kujul viidud rahast küll tagasi, kuid kokkuvõttes ulatub riigiettevõtte nõue tema vastu koos intressidega 1,1 miljoni euroni. 

Kalamees juhtis Livonia Rail Service SIAd tervelt seitse aastat ning selle aja jooksul paigutas ta riigiettevõtte raha lausa ulmelistesse äriprojektidesse, mida võib võrrelda Buratino katsega Lollidemaal rahapuud kasvama panna. Need ettevõtmised lendasid kõik suurejoonelist vastu taevast.

Reformierakondlaste osalus

Teine asi on reformierakondlaste osalus selles afääris. Muuga elektrijaamaga seotud arutelul osales ka reformierakondlane Kalle Palling. Palling on hiljem kinnitanud, et tema südametunnistus on puhas ja mingit raha pole ta saanud. Tuleb lisada, et Pallingu kohta tunnistuse andnud Ahto Kalamehe äripartner Mairo Kiho ei varjanud tunnistusi andes, et on Pallingu peale tige, sest tema jaoks lõppes ettevõetud avantüür pankrotiga. Kolmas tegelane siin on reformierakondlane Marek Leenurm, kes kustutas Kalamehe kaudu saadud rahaga oma võlgu. Uurimise käigus ilmnes ka, et Leenurme ettevõttest Timari Puit on välja võetud ligi pool miljonit eurot sularaha.

Äripäev ei saa Eesti Raudtee Läti tütre rahavarguse lugu avalikkuse ette tuues tõendada, et Kiho jutt Pallingu kohta on tõsi. Reformierakonna musta rahastamise skandaali uurinud prokuratuurile Kiho tunnistusest ei piisanud. Meenutagem siinkohal ka, et Kiho ise on kaheksal korral kriminaalkorras süüdi mõistetud, enamasti on teda karistatud varguste eest.

Küll aga on tähelepanuväärne, et reformierakondlane Kalle Palling on Mairo Kiho ja Marek Leenurme masti meestega nii lähedalt tegemist teinud.

Hetkel kuum