Äripäev • 27. oktoober 2015 kell 4:00

Pagulane viskab puuduva õlekõrre

Juhtkiri.  Foto: Anti Veermaa

Eesti ettevõtjad peaksid praeguses pagulaskriisis nägema võimalust leida uus kliente ja turge, kirjutab Äripäev tänases juhtkirjas.

Äripäeva tänane kaanelugu näitab pagulaskriisi helgemat külge Eesti ettevõtjatele, kui mitmed meie firmad koostavad pakkumisi, et osaleda pagulaste abistamiseks mõeldud hangetel. Samuti on selgunud, et Eesti ettevõtjatele tehakse otsepakkumisi. Sellest võib tekkida küll lühiajaline kasu, kuid tekkivate sidemetega saaks selle pöörata ka pikaajaliseks.

Praegu keskenduvad tellijad talvisteks ettevalmistusteks. See tähendab, et vaja oleks võimalikult kiiresti toode valmis teha ja kohale toimetada. Kusjuures antud juhul ei peeta kõige madalamat hinda alati oluliseks.

Lisavõimalus majatootjatele

Suur mõju võib saabuda puit- ja moodulmajatootjatele, keda tahetakse panna proovile. Tellimused ei ole pelgalt mõned majad siia-sinna, et majutada mõnisada uut tulijat. Tellijad tulevad Saksamaalt ja Rootsist, kuhu aastaga on liikunud sadu tuhandeid inimesi sõja ja majanduslike probleemide eest. Sellised mahud eeldavad juba linnakute ja külades ehitamist, mitte ainult mõne kvartalitäie hoonete püstitamist.

Eesti puitmajade tootjad on Rootsis ja Norras ehitanud endale nii tugeva maine, et nüüd tullakse häda korral ise nende juurde. Samas võtavad meie ettevõtjad olukorda stoilise rahu ja ratsionaalsusega, sest olemasolevat klienti ei taha keegi üle parda heita. Arusaadavalt vaatavad kanda kinnitanud ettevõtjad esmalt kaugemat perspektiivi ega hakka pagulaskriisi, mida hinnatakse ikkagi lühiajaliseks mõjuks, seepärast eelistama.

Hoolimata ajutisest võimalusest käivet suurendada ei taha eestlased võimalust käest lasta ning pigem nuputatakse, kuidas heast võimalusest maksimumi võtta. Eriti olukorras, kus tellijad ei näe Eesti tootjaid ainsa lahendusena. Huvilisi otsitakse ka Soomest, Poolast ja teistest lähiriikidest. Peamine, et suudetakse teha võimalikult palju võimalikult kiiresti.

Seljad kokku

Kuigi Eesti tootja jääb realistiks ja mõistab, et ta ei suuda tellija nõudmisi täita üksi, tuleks otsida võimalust teha ühispakkumisi kolleegidega. See aitaks töökoormust leevendada.

„Kui Eesti tootjad suudaksid seljad kokku panna, siis suudaksime suuremaid asju kiiremini teha ning korralikku kasumit teenida,“ ütles lootusrikkalt puitmajaliidu juhatusse ja puitmaju tootva firma Matek juht Sven Mats. Ehk siis, meie tootjatel tasuks põhiklientide kõrvalt kindlasti panustada ka nn pagulasprojekti. Puit- ja moodulmajade tootjate edu sõltub sellest, kui kiiresti leitakse ühismeel. Kes takerdub probleemide taha ega nõustu vajadusel järeleandmisi tegema, peab lisateenistusest suu puhtaks pühkima.

Ära jää loiuks

Eesti ettevõtted olgu hangetel ise aktiivsed ja haaraku igast võimalusest kinni. Pagulaskriisiga võib nii mõnelegi tulla päästerõngas, et suurendada eksporti ja asendada seniseid puudujääke.

Äripäeva meelest võiksid ka need ettevõtjad, kes seni on sellistest hangetest ja otsepakkumistest kõrvale jäänud, kindlasti kaaluda oma toote ja teenuse pakkumist. Kui mitte üksi, siis kasvõi koos partneri(te)ga. Sellist võimalust ei pruugi enam niipea tulla.

Hetkel kuum