Äripäev • 6. oktoober 2016 kell 5:00

Sesteri võluvidin

Juhtkiri  

Äripäeva meelest kuulub rahandusministeeriumi leiutatud ettevõtluskonto väikeettevõtjale rohkem peenhäälestuse valda.

Küllap teadis rahandusminister Sven Sester ette, et lätlastel on jälle üks äge plaan, millest Äripäev niikuinii kirjutab. Eestis pole ju ettevõtjatele ammu maksumagnetit pakutud. Ja ettevõtlusnädal on takkapihta. Nii paiskas rahandusministeerium avalikkuse ette bürokraatiavaba väikeettevõtluse ehk ettevõtluskonto loomise võimaluse, mida esitleb tõelise võluvitsana ettevõtlusvaimu virgutamiseks.

Äripäeva meelest kuulub rahandusministeeriumi leiutatud ettevõtluskonto väikeettevõtjale rohkem peenhäälestuse valda, millega valitsus viimaseid aegu tegelenud on, julgemata midagi suuremat või põhimõttelist ette võtta.

Kas seda hakatakse kasutama?

Jah, muidugi on põhimõtteliselt hea iga samm, mis ettevõtja elu lihtsamaks teeb või kergendab inimese otsust ettevõtjateele asuda. Ainult et esialgu on üpriski küsitav, kui atraktiivseks ettevõtluskonto kasutamine võiks osutada. Sester loodab nimelt, et seda kontot hakkavad kasutama jagamismajanduse taksojuhid, murupügajad ja lapsehoidjad, kes tahavad olla ausad maksumaksjad ja samas nautida sotsiaalseid hüvesid, näiteks haigekassakaarti. 

Kõik on hästi lihtne, raamatupidamist ei ole, kõik toimub automaatselt – see kõlab iseenesest ju suurepäraselt. Mitte ühtegi dokumenti ei ole vaja vormistada. Mitte ühtegi, rõhutab Sester. Takkapihta on maksukoormus ka veel madal, no mida hing veel ihkab? Anna lihtsalt 20 protsenti maksuametile, sellega on makstud nii tulumaks kui ka sotsiaalmaks. Kui tasutud maks ületab kokku lepitud alampiiri, siis on ravikindlustus ka veel olemas. ­Ainult et see määr on veel kokku leppimata. Vaid konto käibe aasta piirmäär on paigas: 25 000 eurot. See on imetilluke summa.Kes hakkab uurima, miks see maksumäär nii madal on, saab teada, et ettevõtluskulusid ta nn tavalise, päris ettevõtja kombel maha arvata ei saa. Küll aga pakutakse võimalust sularaha ettevõtluskontole kanda ja teenuseid saab pakkuda ainult füüsilisele isikule. 25 000eurose piirmääraga muidugi teab kui suuri kundesid juba ei teenindagi.

Riik saab summade liikumisest parema ülevaate

Riigil oleks kahtlemata hea meel, kui sellise konto kasutajaid võimalikult palju oleks, sest siis oleks tal ülevaade kõigest sellest, mille kohta tal praegu ülevaadet ei ole ja mille pealt ka makse ei tasuta (needsamad lapsehoidmine ja kellegi muru niitmine on head näited). Kuna konto piirmäär on väike, ei saa ka riigi tulu seni maksmata jäänud maksudest olla suur. Vaata kummalt poolt tahad, riigi või selle nn lihtsustatud ettevõtja seisukohalt: puhas peenhäälestus. Selline nice to have pisividin ettevõtlusmaastikul, mis eeldatavasti kuigi atraktiivseks ei osutu. Majandust selle jublakaga juba käima ei tõmba.

Äripäev ootaks rahandusministrilt muidugi selliseid samme, mis ka päriselt majanduse kasvule kaasa aitavad. Seda enam, et Sesteri erakonnakaaslase Urmas Reinsalu laual koguvad juba aasta aega tolmu 64 ettepanekut, kuidas Eesti majandusele hoog sisse lükata. Meie oleme sotsiaalmaksu langetamisest oluliselt määral, mitte pooleprotsendise sammuga, rääkinud aastaid, ettevõtjate rahulolematus püsib.

Hetkel kuum