Äripäev • 18. november 2016 kell 4:30

Parem ilma puugita

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Teet Soormi juhitava HKScan Estonia ja Soormi isa osalusega ettevõtete vahel sõlmitud lepinguid oleks targem vältida, leiab Äripäev juhtkirjas.

Põimunud ärihuvid ja peresidemed loovad tarbetuid riske. Teet Soorm on kinnitanud, et peab igal aastal börsifirma HKScani Soome omanikele ette kandma kõikidest lepingutest, mis sõlmitud tema leivaisa ja päris isa vahel. Ent nii talle kui ka ettevõttele oleks parem, kui huvide konflikti teemat ei saaks üldse tekkida.

Äripäeva toimetuse meelest on üllatav, et Soome ärikultuuris on sellised küsitavad sidemed üldse lubatud. Soorm istub sisuliselt ikkagi kahel toolil korraga. Ettevõtte juhina peaks ta seisma maksimaalselt kasumlike lepingute eest ükskõik milliste partneritega. Oma isa pojana on tal samal ajal pereliikmete kontrollitud ettevõtetega läbirääkimisi pidades raske jääda sõltumatuks, sest vastaspoole käekäik sõltub ju temast.

Uurijatele huvitav materjal

Nädala alguses tuli välguna selgest taevast teade Eesti lihatööstuse lipulaeva HKScan Estonia juhtkonna töökohustustest vabastamise ning sisejuurdluse alustamise kohta. Soorm ise ütleb, et ei tea, kas uurimine on seotud Soormide pere firmadega HKScani küljes, ka HKScani tegevjuht ei kinnita seda. Kas lubada sellistel puukfirmadel suurkorporatsiooni küljes rippuda või mitte on omanike otsustada. Kui omanik seda aktsepteerib, pole imekspandav, kui ta neid seoseid ja lepinguid eraldi kontrollida tahab.

Emaettevõte miinuses, puugid plussis

Väärib märkimist, et Soormi juhitav HKScan Estonia kukkus mullu 366 000­eurosesse kahjumisse, samas kui 2014. aastal teeniti üle miljoni euro kasumit. Kokku ulatub lihatööstuse jaotamata kahjum juba üle 8 miljoni euro. Soormide pere­ärid suurettevõtte küljes on kõik kenasti kasumis.

Sealiha saamiseks on HKScan Estonia omanduses Rakvere Farmid (mõlema firma juhatuses Teet Soorm) sõlminud pikaajalised lepingud partneritega, kes saavad Rakverelt põrsaid, et saata need pärast vajaliku nuumkaalu kogumist tagasi farmidele või otse Rakvere Lihakombinaati. Mitmed partnerfarmid on omandisuhete kaudu seotud Ain Soormi ainuomanduses OÜga Tarva Konsultatsioonid.

Seesama Tarva Konsultatsioonid on osanikuks Lõpe Agro OÜs, Saimre Agro Grupp OÜs ning Ovolex OÜs. Viimase juhatuse liige on Teet Soormi õde Karin Soorm. Ovolex on olnud aastaid HKScani kontserni kuulunud Talleggi koostööpartner ning tootnud nende haudejaamale haudemune. Lõpe Agro ning Saimre Agro Grupiga on seotud Soormi klassivend Margo Kuusk. Lõpe müüs mullu lihatööstusele 250 tonni otra ja nisu.

Liha ja mune saab mujaltki

Kui Soormi isa, õe ja Pärnu 1. keskkooli aegse klassivennaga seotud firmad oleksid ainsad turul tegutsejad, kes suudavad suurele tööstusele vajalikke teenuseid ja tooteid pakkuda, siis oleksid lepingud nendega mõistetavad. Mune, vilja ja sigade suureks kasvatamise teenust saaks aga läbipaistvuse ja konfliktide vältimise huvides osta ka paljudelt teistelt selles vallas tegutsevatelt Eesti ettevõtetelt.

Soorm kinnitas Äripäevale juba kuus aastat tagasi, et omanikud on kõigega ilusti kursis, liiatigi on tema isa juba pensionär ja pealegi vähemusaktsionär. Ometigi on suurkontserni tegevusjuhendis punkt, mis kõneleb täpselt huvide konfliktist töötajate lähisugulaste või nende kontrollitud ettevõtetega, mida HKScani töötajad peaksid igati vältima.

Hetkel kuum