Pille Ivask • 29. jaanuar 2017 kell 8:00

Mida ohverdada edu nimel?

Kontor  Foto: Wikimedia Commons

Selleks, et edu saavutada, pole sageli tarvis hakata tegelema uute hobidega, et lisada oma ellu midagi, mida varem polnud.

Portali Medium autor Zdravko Cvijetic toob omadusi ja mõttemalle, mida endas muuta, et tulevik edukam oleks. Selgub, et edu saavutamine on üksnes pikaajaline protsess ning vaid kaua kestnud head harjumused sillutavad teed paremini elatud elule.

Cvijetic, kelle kirjatööd räägivad peamiselt elustiilist, produktiivsusest ning tööalasest elust, märgib, et mitmeid harjumusi on inimestel raske muuta, kuna mõttemall ei muutu üleöö. Samas on mitmeid edu saavutamiseks vajalikke omadusi meil kõigis peidus ning nende juurutamine pole sugugi keeruline.

Loobu ebatervislikust elust. USA motivatsioonikõneleja ning ettevõtja Jim Rohn on öelnud, et oma keha eest tasub alati hoolt kanda, kuna see on koht, kust me iial lahkuda ei saa. Meenutagem, et paljud tippjuhid on oma päevakava ühe tähtsa osana välja toonud just trenni tegemise. Väljaanne Business Insider on kirjeldanud Facebooki looja Mark Zuckerbergi trennirežiimi, märkides, et ta treenib vähemalt kolm korda nädalas ning see on tema päeva üks esimesi tegevusi. Zuckerberg on öelnud, et mida rohkem me energiat kulutame, seda rohkem energiat meil on.

Mõtle pikalt ette. Edukad inimesed mõtlevad mitu aastat ette ning nad on üldjuhul väga planeeritud. Lähtudes eelmisest punktist, siis: tervislikke harjumusi tasuks kujundada endas pidevalt ning kindlasti ei tohiks arvata, et tegu on hooajaprojektiga: näiteks käin trennis seetõttu, et rannas parem välja näha. Tervislik välimus annab palju juurde nii üldist enesetunnet kui ka produktiivsust ja töövõimet silmas pidades ehk trenni peaks tegema seetõttu, et olla terve, tugev ning tunda end oma kehas hästi.

Ära mõtle väikselt. Ei tohiks mõelda, et vaid mõned valitud on loodud edukaks saama. Kui pingutada, saadab edu paljusid. Küll aga tuleb selle nimel kõvasti vaeva näha, et oma tõelist potentsiaali ka teistele näidata ning seeläbi edukaks saada. Seega tasuks oma eesmärgid selgelt kirja panna või valjult välja hüüda ning juba täna nende nimel töötama hakata.

Ära leia vabandusi. Edukad inimesed mõistavad, et nad on oma õnne sepad ning keegi teine pole nende õnnes või õnnetuses süüdi. On oluline enda jaoks selgeks mõelda, mis on edu ning lõpetada teistele inimestele lootuse panemine. Selle asemel tuleb ise tegutseda.

Ole mitmekülgne. Tänapäeva maailm eeldab mitmekülgsust, mis tähendab, et sageli tuleb elu jooksul omandada erinevaid erialasid või oskuseid, et edukaks saada. Edukas inimene arendab end pidevalt, on kõigega kursis ning on kohe valmis midagi uut õppima, kui ta näeb, et sellest talle tulevikus kasu on.

Ära oota valget laeva. Õnn ja edu ei tule üleöö, selle nimel on pidevalt vaja vaeva näha. Üleöö on rikkaks ja edukaks saanud väga-väga vähesed.

Ära otsi täiuslikkust. Täiuslikkust pole olemas, ükskõik, kui palju me ka ei prooviks. Seetõttu ei tasu ebaõnnestumist karta, sest igale mõõnale järgneb tõus.

Ära tegele mitme asjaga korraga. Multitasking on müüt ehk tegele vaid ühe asjaga korraga ning asu seejärel teise kallale.

Ära ole kõigega nõus. Paljude inimeste jaoks on raske “ei” öelda ning sageli on nad nõus osalema projektis ka siis, kui nad teavad, et pikas perspektiivis sellest neile erilist kasu ei sünni. Edukad inimesed oskavad eristada vajalikku ning panustada sinna võimalikult palju energiat, kuna tühja-tähja peale aega raisata mõtet ei ole.

Ole koos heade inimestega. Motivatsioonkõneleja Rohn on väitnud, et me oleme keskmine nendest viiest inimesest, kellega me koos enim aega veedame. Pole kahtlustki, et meid ümbritsev keskkond muudab meie suhtumist ning väärtushinnanguid, mistõttu on end tarvis ümbritseda inimestega, kes meist tõeliselt hoolivad ning meid arendavad.

Ära looda kõigile meeldida. Kirjanik Oliver Emberton on öelnud: “Ainus viis, kuidas me teisi inimesi närvi ei aja, on teha tähtsusetuid asju.”

Hetkel kuum