Mait Kraun • 3 september 2017

Kaheksa nutikat ostu, mida oma 20ndates teha

Väljas kohvijoomine on üks tarbetumaid kulutusi, samas kui vastupidav sülearvuti on väärt ost.  Foto: Shutterstock

Noortel täiskasvanutel tasub oma 20. eluaastates teha nutikaid oste, mis muudavad edasise elu odavamaks, mugavamaks ja tervislikumaks, kirjutab MarketWatch.

Tarka ostu võib vabalt võrrelda hea investeeringuga. Sul võib 20ndates olla vähe raha, aga nutikad ostud võimaldavad noore täiskasvanu elu muuta küllaltki pikaks ajaks mugavamaks ning säästlikumaks. Tihtipeale on kiusatus palgapäeval oma raha kulutada kingadele või väljas pidutsemisele. Kui sa hoidud ebavajalikest kuludest, siis tänad end hiljem, et kulutasid asjadele, mis ennast ise kinni maksavad.

Allpool on toodud kaheksa asja, mis võiksid olla 20. eluaastates väga head ostud.

Kohvimasin

Kohvikust ning kioskitest ostetud hommiku- ja lõunakohvid võivad sinu kulusid väga kiiresti suurendada. Kusjuures kodus kohvi valmistamisega võid pikaajaliselt teenida üle 100 000 dollari. Tõsi, see võtab aega 40 aastat.

Kaalu investeeringut kohvimasinasse, mis on vastupidav ning valmistab head kohvi. Masin teeb sulle hommikul kohvi valmis ning sa ei pea päeva alguses selle peale 2-3 eurot kulutama.

Korralik ülikond

Hea idee on osta omale ka korralik ülikond või ametlikumad riided, mida saab kanda näiteks tööintervjuude ja tähtsate ürituste ajal. Riided peavad olema sobivad ja vastupidavad. Ülikond ei pruugi väga intrigeeriv investeering tunduda, aga see on ülimalt praktiline. Kui oled selle oma ostunimekirja pannud, võid oodata näiteks allahindlusi. See välistab olukorra, kus  pead enne tähtsat üritust ülikonna kalli hinna eest ostma.

Väline kõvaketas

Ka see ei ole väga põnev ost, aga tulevikus oled endale kindlasti tänulik. Välisel kõvakettal on hea hoida tähtsaid dokumente ja faile. Peale selle teed ruumi oma tööarvutis ja telefonis, mis muutuvad tänu sellele kiiremaks.

Vastupidav sülearvuti

Vastupidav ning kiire sülearvuti on hea investeering, mis teeb nii tööd kui ka vaba aja tegevusi lihtsamaks ja kiiremaks. Me veedame väga suure osa oma ajast internetis ja arvutis, seega on hea sülearvuti väga loogiline investeering. Kindlasti peaks arvutil olema piisavalt kõvaketta ruumi, hea aku ning tugev korpus.

Kvaliteetne madrats ja diivan

Arvestades seda, et inimesed veedavad suure osa päevast voodis või vedelevad diivanil, siis on mõistlik nendele kahe kvaliteedile ka tähelepanu pöörata. Proovi erinevaid madratseid ning pea meeles, et magamise arvelt ei peaks raha üleliiga kokku hoidma.

Sama kehtib ka diivani puhul. Ka see on tähtis mööbliese, millel sa veedad tõenäoliselt küllaltki suure osa oma päevast. Kerri Moriarty Bostoni idufirma Cinch Financialist ütleb, et kvaliteetse diivani ostmine oli üks parimaid otsuseid, mida ta 20. eluaastate alguses tegi. „Seitse aastat hiljem on see diivan rännanud minuga viide erinevasse korterisse. See näeb endiselt trendikas ja modernne välja ning seisund on hea,“ ütles ta.

Filtriga veepudel

Plastikpudelid võivad vahel olla väga kasulikud, aga need ei ole head keskkonnale ja su rahakotile. Taaskasutatav veepudel võimaldab sul veevajadust rahuldada ilma, et sa peaksid pidevalt uusi pudeleid ostma. Filtriga veepudelid ei ole kallid, aga filtrite vahetamisel pead teatud kuludega siiski arvestama. Kasutamine on aga lihtne – lase pudelisse kraanivesi ning filter teeb selle võimalikult puhtaks.

Veebikursused

Kui sul on isu õppida ja ennast arendada või oma kirge järgida, siis võiksid kindlasti kaaluda ka veebikursuste kasutamist. Internetis on väga palju erinevaid kursuseid, mis aitavad kompetentsi koguda. Näiteks on võimalik õppida mõnda uut keelt, kodeerimist või sotsiaalmeedia turundust. Kui sul on võimalik tänu sellele ennast töö juures arendada, siis võid paluda tööandjal selle eest tasuda.

Lennupiletid

Jah, vahepeal tähendab „tark ost“ ka enda premeerimist. Kõige parem aeg kogemuste saamiseks on 20ndad. Sinu reis ei pea olema kallis – võimalik on kasutada odavlennufirmasid ning kesisemaid hotelle. Samuti tasub valida hooaeg, mil reisimine on odavam.

Reisides tasub kindlasti investeerida ka korralikku pagasisse. See muudab reisimise mugavamaks ja kiiremaks.

Hetkel kuum