Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Netflixi võiks õpikusse kirjutada

18. juuli 2018, 16:43
Nii see läks: müüsin tipust lühikeseks. Läksin põhjas pikaks.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180718/TRADER/180719680/AR/0/AR-180719680.jpg

Eile õnnestus mul ka teine pool Netflixi tehingust, ehk pikaks minek pärast reaktsiooni oodatust kehvematele kvartalitulemustele. Tehing kukkus nii hästi välja, et selle võiks lausa õpikutesse näiteks võtta.

Seda võiks järgi teha

Minu pikk positsioon Netflixis sulgus eile USA turu avanedes automaatselt, sest ma olin pannud välja kasumivõtu (take-profit) orderi 360 dollari juures. Väljusin 347,37 dollari juures ja peaaegu otsekohe läksin sama suure panusega pikaks.

Üsna pea selguski, et reaktsioon turu avanedes oli olnud liiga järsk ja aktsia hind hakkas taastuma. Minu pika positsiooni sisenemishind 348,12 dollari juures oli väga lähedal päeva madalaimale tasemele. Ootasin, kuni aktsia hind tõusis 380 dollarini ja jäi selle ümbrusse võnkuma, indikeerides, et ega palju rohkem sel soovi enam taastuda pole. Väljusin, saades päeva tipu lähedase hinna 382,49 dollarit.

Kokkuvõttes ületas alguses lühikese ja seejärel pika positsiooni kogukasum 21% algpanusest ja seda kahe päevaga. Õnnestus kõik: nii turu suuna lugemine kui ka õigel ajal sisenemine ja väljumine. Pane või õpikusse!

Kasumivõtu order

Pean oma Netflixi tehingu juures rääkima ka kasumivõtu orderist. See order töötab hinna suure kõikumise korral kahe kauplemispäeva vahel samamoodi kui stop-loss-order.

Nimelt, kui panete pika positsiooni stop-loss-orderi mingile tasemele, aga aktsia avaneb järgmisel päeval sellest allpool, paneb maakler teie positsiooni kinni turuhinnaga, mitte orderi hinnaga. Niisiis võite saada rohkem kahjumit, kui olete oma stop-loss-orderit sisse andes hinnanud.

Sama lugu on ka kasumivõtu orderiga. Ka selle orderiga paneb maakler pika positsiooni turu avanedes automaatselt kinni, kui turu hind on üle orderis sätestatud hinna. Aga teie saate positsiooni sulgemisel turuhinna, mitte orderis sätestatud hinna.

Netflixi lühikese positsiooni puhul määrasin kasumivõtu tasemeks 360 dollarit. Ma ei pidanud muretsema, et mul jääb osa kasumit saamata, kui aktsia avaneb sellest tasemest allpool, sest järgmisel päeval pani maakler mu positsiooni ikkagi turuhinnaga kinni.

Ärge seda järgi tehke

Hoopis vastupidine näide mu Netflixi tehingule oli minu tehing Hiina valuuta renminbiga. Mäletatavasti läksin eelmisel nädalal USA dollaris renminbi vastu lühikeseks, sest arvasin, et hiinlased hoiavad oma valuuta kurssi vaos ega lase sel liigselt dollari vastu odavneda.

Plaan töötaski ja tehing näitas mulle peatselt ka kasumit, misjärel arvasin, et võiks positsiooni kogunisti suurendada. Siis aga renminbi kurss enam soovitud suunas ei liikunud, vaid jäi ühel kohal kõikuma ning hakkas siis taas vaikselt odavnema.

Sel kohal oleksin pidanud väljuma – kuid arvasin, et tagasilöök on ainult üürike. Ei olnud: langus jätkus ja plussist sai miinus, miinusest aga väga suur miinus. Lõpuks sulgus positsioon eile stop-loss-orderi rakendumisel, viies minema poole Netflixi tehingu kasumist. Isegi rohkem, kui juurde arvata teenustasud.

Loo moraal on selge ja lihtne: kui liikumine on lõppenud, tuleb väljuda, mitte passima jääda. "Kui asi aetud, siis lahku," nagu märkis loosung perekonnaseisuametniku Ippolit Matvejevitš Vorobjaninovi selja taga seinal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. July 2018, 16:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing