• Jaga lugu:

  Superstaaride maaletooja astub varjust välja

  "Keerulisi hetki on olnud palju, kus olen mõelnud, miks ma seda teen ja kas mul on seda kõike vaja – siis aga heliseb telefon ja töö läheb edasi," kirjeldas Eva Palm promootori tööd.

  Mida on ühist Rammsteinil, Foo Fightersil, Red Hot Chili Peppersil, Bon Jovil, Guns N' Roses’il ja Metallical? Kõik nad on toonud eestlaste ette üks inimene.

  Maailma ühe suurima kontserdiagentuuri Live Nation Entertainmenti Baltimaade kontori peapromootor Eva Palm on Eestisse ja teistessegi Balti riikidesse toonud umbes kolmveerandi siia jõudnud välisartistidest.
  Näiteks reedel esines Kultuurikatlas tecnho-maailma superstaar Paul Kalkbrenner. Kui Leedus müüdi kontsert välja kahe päevaga, siis Eestis nii hästi ei läinud. Äripäev vestles Kalkbrenneri Eestisse kutsunud Live Nation Entertainmenti Baltimaade kontori peapromootori Eva Palmiga reedel, kui Kultuurikatlas lava valmis seati. Veebruaris astub Palm ise lavale Äripäeva korraldataval Gaselli kongressil.
  Palm kirjutab U2-le kaks korda aastas
  Paul Kalkbrennerit ei olnud Eestisse väga raske saada, aga mõnda artisti püüab Palm juba pea kümme aastat. „Iga kuue kuu tagant saadan U2-le kirja, et nad Eestisse saada, seni pole see aga õnnestunud,“ ütleb Palm. Suured staarid ei tunne Baltikumi vastu huvi. Kui Rootsis ja Soomes võtavad ise ukse taha rivvi sellised staarid nagu Drake ja Rihanna, siis Balti riikides on asjad hoopis teisiti. „See, et meil on ilus loodus ja lauluväljak, ei huvita mitte kedagi – me lihtsalt ei ole atraktiivsed, isegi kui teeme julgemaid pakkumisi,“ rääkis Palm.
  Palmi sõnul on riskid nende äris ulmeliselt suured. Arvatakse, et Live Nation Estonias töötab osakondade kaupa inimesi, aga tegelikult palkas ettevõte kaks aastat tagasi alles neljanda täiskohaga inimese. „See, mis kära meie toodud suuri staare saadab, tekitabki vale tunde – nagu me supleks glamuuris ja rahas. See kõik on väga petlik. Sa näed rämedalt oma kontsertidega vaeva, mis toovad Eestisse turistid, kes annavad hoogu majandusele, aga meid ei olegi nagu olemas,“ nentis Palm. „Ka popkultuur on kultuur. Toome maale eri žanrite tipp-tegijaid ja 30% külastajatest on välisturistid, meie aga oleme nähtamatud.“
  Lenny Kravitzi turgutamine
  Promootorielu on tema sõnul stressirohke ja vastutus tohutult suur. „Kui sa tahad, et asi õnnestuks, teed, mis vaja,“ rääkis ta. Näiteid ootamatustest jagub: ta on pidanud hotellitoas Lenny Kravitzit turgutama ja tal on tulnud tühistada Depeche Mode´i kontsert, kuigi lava on juba staadionil püsti. „Keeruline, aga see ongi showbusiness,“ ütles Palm.
  Palmi kirjelduse järgi on promootori töö raske. „Ära lase ennast heidutada, kui sind visatakse vastu seina ja mõnitatakse – sest täpselt nii kole see äri ongi ja see ei muutu, see on osa sellest elust. Selles äris on nii palju ebaviisakaid inimesi. Tõsiasi, et meelelahutusäris puudub igasugune eetika, on mulle siiamaani vastuvõetamatu. Sellega ei harjugi.“
  Toob Metallica Tartusse
  Karjääri alguses ei saanud Palm enne kontserti magada ja adrenaliin oli laes, nüüd enam nii ei ole. „Ilmselt on põhjuseks see, et mul on hea tiim ja kogemusi juba ka,“ ütles ta. „Esimene asi üle pika aja, mis tundeid tekitab, on sel suvel toimuv Metallica kontsert. See on teistmoodi, seda ma ootan väga,“ ütles ta.
  Tartust pärit Palm otsustas viia maailmakuulsa rokibändi Tallinna asemel kodulinna Tartusse. „See oli väga suur risk ja seda otsust pidin väga tugevalt kaitsma nii Rootsi poolel kui ka Eesti agentuuri enda inimestele.“
  Otsus Metallica Raadi lennuväljale panna sündis promootori sisetunde pealt, et on aeg suured sündmused Tallinnast kaugemale viia. „Kaua me istume siin turvalisel Tallinna Lauluväljakul - see on ka meile värskendav väljakutse,“ lisas ta.
  Kuidas aga saaksid Eesti ürituste korraldajad staare lavale – näiteks Äripäeva "Äriplaani" konverentsile Tesla omanik Elon Musk? „Pingutama peab ja hästi järjepidev tuleb olla. Sulle öeldakse kümneid kordi „ei“, aga tuleb loota, et nad ühel hetkel väsivad, soovitas ta. „See ongi raske ja nõuab palju tööd."

  Ürituste äris jagub takistusi

  Live Nation Estonia OÜ majandusaasta aruanne vihjab, et ürituste korraldamise äri Eestis suurt rikkust ei too.
  2017. aastal oli Live Nation Estonia OÜ käive 3,6 miljonit eurot ja kasum pisut üle 420 000 euro. Majandusaasta aruandes seisab, et ettevõttel õnnestus vältida liigseid riske ning viia ellu mõningaid edukaid projekte. "Stabiilsemate tulemuste saavutamiseks oleks vaja korraldada rohkem üritusi," kirjutatakse aruandes.
  See aga pole lihtne ülesanne – ettevõtte hinnangul takistab seda kõrge käibemaksumäär kultuuriüritustel võrreldes paljude teiste turgudega ning keeruline geograafiline asukoht. Ka Live Nation Estonia OÜ emaettvõtte Live Nation Baltics OÜ värskeimas majandusaasta aruandes seisab, et Eestis on olukord keeruline. „Riik on väike, maksukeskkond kultuuriüritustele ei ole konkurentsis ning ka suuremate kontsertide siseruumides korraldamiseks on võimalused halvemad kui naaberriikides. 2017. aasta positiivne tulemus õnnestus saavutada tänu üksikutele positiivsetele suurematele üritustele,“ seisis aruandes.
  Live Nation Estonia OÜ on tegutsenud 14 aastat. Ettevõtte põhitegevuseks on kontsertide ja etenduste korraldamine, teistele kontserdi- ja etenduste korraldajatele produktsiooniteenuse müümine ning artistide vahendamine klientidele Baltikumis.
  Ettevõtte juhatuses on Eva Palm ja Mart Eensalu. Firma kuulub ettevõttele Live Nation Baltics OÜ, mis kuulub omakorda Soome ettevõttele Live Nation Finland OY VRE.

  7 vastust 7 sekundiga

  1. Suurim elamus?

  Beyonce Barcelonas ja Coldplay Rootsis

  2. Suurim ebaõnnestumine?

  Chris De Burg Linnahallis. Pidin minema lavale ja ütlema publikule, et kuulge, istuge ühte sektorisse kokku, palun!

  3. Kuidas sa puhkad?

  Arvutiga Balil.

  4. Kontsertidel käid?

  Muidugi. Tahaks käia veel rohkem.

  5. Tahad sa 9-17 kontoritööd teha?

  Ei. Elus sees ei taha!

  6. Mis on elus kõige olulisem?

  Lapsed ja laste tervis.

  7. Selle suve soovitus?

  Metallica! Maailm tuleb Tartusse!

  Gaselli kongress

  Äripäeva korraldatav inspiratsioonikonverents kiiresti kasvavatele ettevõtetele.
  Toimub 13. veebruaril Kultuurikatlas. Lavale astuvad ultrasportlane Rait Ratasepp, superstaaride maaletooja Eva Palm, näitleja Andrus Vaarik, gasellettevõtte omanik Liina Lokko, lasterõivaste tootja Meeli Leeman, Eesti edukaima ettevõtte juht Risto Mäeots, gasellettevõtja Erkki Torn, helikunstnik Tom Urb.
  Gaselliliikumist toetavad LHV, MarkIT ja TalTechi majandusteaduskond.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Vastukaja: rahandusminister viskab krüptobeebi koos vanniveega välja
Virtuaalvääringu teenuste valdkonda ei tuleks poliitilisel tasemel häbiplekistada ja hävitada, kirjutab advokaadibüroo LEXTAL partner Rauno Kinkar vastukajana rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse äsjasele väljaütlemisele.
Virtuaalvääringu teenuste valdkonda ei tuleks poliitilisel tasemel häbiplekistada ja hävitada, kirjutab advokaadibüroo LEXTAL partner Rauno Kinkar vastukajana rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse äsjasele väljaütlemisele.
Valge Maja hoiatab järgmise finantskriisi eest
Valge Maja hoiatas reedel, et Kongressi saamatus suurendada riigivõla piirmäära võib viia majanduse langusesse ja kriitiliste riigiteenuste kärpimiseni, vahendab Reuters.
Valge Maja hoiatas reedel, et Kongressi saamatus suurendada riigivõla piirmäära võib viia majanduse langusesse ja kriitiliste riigiteenuste kärpimiseni, vahendab Reuters.
Venemaal algas AstraZeneca vaktsiini tootmine
Venemaal Moskva oblastis Puštšinos algas AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine ravimifirmas R-Farm, teatab TASS.
Venemaal Moskva oblastis Puštšinos algas AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine ravimifirmas R-Farm, teatab TASS.
Raadiohommikus: kuidas säästa kõrge elektri hinna juures kümneid tuhandeid eurosid?
Reedeses hommikuprogrammis vestleme inseneribüroo DeltaE juhatuse liikme ja energeetikaeksperdi Marti Arakiga, kuidas järjest kallima elektri juures vähem maksta. Samuti uurime, kui paljud kokkuhoiukohtadest on nii-öelda madalal rippuvad viljad, kui palju nõuavad need täiendavaid investeeringuid.
Reedeses hommikuprogrammis vestleme inseneribüroo DeltaE juhatuse liikme ja energeetikaeksperdi Marti Arakiga, kuidas järjest kallima elektri juures vähem maksta. Samuti uurime, kui paljud kokkuhoiukohtadest on nii-öelda madalal rippuvad viljad, kui palju nõuavad need täiendavaid investeeringuid.