21. november 2012 kell 3:31

ÄP: närtsiv raha börsile

Et eestlaste hoiuste maht pankades püstitab sisuliselt igal kuul uusi rekordeid, ei ole iseenesest enam uudis. Lisaks on viimase aasta jooksul enam kui kahekordistunud ka kodus sularahas hoitavate hoiuste maht. Kui aasta eest hinnati neid 4%le, siis käesoleval aastal juba 9,7 protsendile.

Selles kontekstis kutsub Äripäev vaba raha omavaid eestimaalasi ülesse alustama samm sammult investeerimist. Ja seda eelkõige Tallinna börsilt, sest seal olevad ettevõtted on eestlastele tuttavad. Julgustuseks saab kohe öelda, et Tallinna börsifirmade koondkasum oli kolmandas kvartalis viie aasta suurim. See näitab, et mitmed Eesti tippfirmad on viimastel aastatel muutunud efektiivsemaks.

Investeerimise alustamisel on mitu kasulikku tagajärge. Esiteks on see arukas alternatiiv säästmiseks, kuna pakub omanikule hoiustest paremat tootlust. Kui hoiustel seisev raha praegu kaotab oma väärtust iga päev, siis aktsiatesse investeerimisel on võimalik võita nii dividendimaksete kui ka aktsia hinnatõusu näol.

Teiseks on see laiemalt kasulik Eesti majandusele, kuna süstib sinna praegu jõude seisvat raha. Igal kuul väljub Eesti majandusest suur hulk raha maksetena pensionifondidesse, kuna enamik neid Eestisse sisuliselt ei investeeri. Seetõttu, kui isegi vaid suhteliselt väike osa hoiustest investeerida Eesti majandusse, võib sellel olla oluline sisuline ja märgiline mõju. Ühtlasi oleks selline otsus ka oluline investeerimishirmust ülesaamiseks, mis endiselt kummitab liiga paljusid Eesti inimesi.

Võib muidugi vastu öelda, et hoiusel raha hoida on kindlam, sest vähemalt kuni 100 000 eurot hüvitatakse Tagatisfondi kaudu. See on tõsi. Nagu seegi, et hoiuselt raha hoides võib kindel olla, et säästude ostujõud pidevalt kahaneb. Ega me ei eelda ega väidagi, et kogu raha peab korraga börsile viima. Vastupidi, kutsume üles mõistlikult ja samm-sammult investeerimismaailma sisenema, sest pikas plaanis võidavad sellest kõik – nii investor, ettevõtted kui ka Eesti majandus. Üheks edu vundamendiks on regulaarsus.

Äripäev omalt poolt pakub välja ühe võimaliku retsepti oma isikliku portfelli koostamiseks. Kindlasti ei maksa panna kõiki mune ühte korvi. Seetõttu soovitame soetada kuus aktsiat: kaks kõrge kasvupotentsiaaliga, kaks kindlat dividendimaksjat ja kaks n-ö riskiaktsiat. 

Esimese grupi moodustavad Tallink ja Olympic EG. Tallink üllatas suure kasumiga, omab tugevat turupositsiooni ning hakkab ootuste kohaselt peagi dividende maksma. Olympic EG läks aga kolmandas kvartalus kullavarude poolest isegi Eesti Pangast mööda. See on kindel firma, millel on palju vaba raha. Üsna turvaline investeering on alati taristu äri, mis ei pruugi kunagi üllatada, kuid toodab alati kindlat käivet ja kasumit. Tallinna börsil on sellisteks ettevõteteks Tallinna Vesi, kes on jätkuvalt kõrge rentaablusega ning Harju Elekter, kellest saab prognooside kohaselt aasta lõpuks võlavaba firma.

Riskigruppi soovitame võtta aga kaks firmat, kelle õnnestumisel on aktsial potentsiaal suureks kasvuks, kuid mille eduprotsent ei sisenda veel täit kindlust. Nendeks on ehitusfirma Nordecon, mille vahepeal nukraks muutunud seis on struktuurimuudatuste tõttu helgem. Aga ka Baltika, mis käis ära sisuliselt põhjas, kuid on nüüd kaks kvartalit järjest kasumit teeninud. 

Ka aeg on sobiv, sest vaatamata ohupilvedele Eesti ekspordipartnerite juures on majanduspilt laias plaanis ikkagi pigem julgustav.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum