Jana Toom: laske sel Vene pensionäril Lätis rahus surra

  Euroopa Parlamendi saadik Jana Toom tõdeb saates „Fookuses: Euroopa majandus“, et Läti soov saata välja inimesed, kes ei ole sooritanud läti keele eksamit, on vesi Venemaa propagandaveskitele.

  Toom ütleb, et passi järgi inimesi mõõta ei ole meie õigusruumis normaalne. „Läti otsus välja saata inimesed, kes riigikeele testi ära ei tee, puudutab põhiliselt pensionäre, kes on juba 30 aastat Lätis elanud. Nad elavad pensionipäevast pensionipäevani, ei käi kuskil raadios intervjuusid andmas. Laske neil lihtsalt rahus surra,“ on Toom otsekohene.  

  Tema sõnul on Rooma õiguse alustala see, et tagantjärgi seadusi muuta ei saa. „Kui need inimesed kunagi alalise elamisloa said, siis keelenõuet ei olnud. Seega ei saa seda neilt ka nüüd nõuda,“ räägib saadik.

  Jana Toom on nii Eestis kui Euroopa Parlamendis olnud tuline Vene inimeste õiguste eest seisja ning seeläbi ka Eesti riigi ja avalikkuse silmis kaheldavate eesmärkidega isikuid toetanud. Toom tunnistab, et annab endale aru, et tema tegevus paneb senise poliitikukarjääri pakule. „Mis puudutab kuulujutte minu sidemetest Kremliga, sõbrad, usaldage kapot, ma ei istuks siin stuudios, kui see tõele vastaks,“ räägib eurosaadik.

  Küsimusele, millal Venemaa sõda Ukrainas lõpeb, vastab Toom, et sellest saab rääkida alles siis, kui Putinit enam ei ole. „Ja seda, millal teda ei ole, võib Igor Mangi käest küsida,“ ütleb Toom. „Ukraina peab selle sõja võitma ja Putin ei saa olla Venemaa juht. Siis saame rääkida uuesti Euroopa Liidu ja Venemaa vahelistest mingisugustestki suhetest.“

  Lisaks küsime saates, mis tundeid tekitas Jana Toomis Jüri Ratase Isamaaga liitumine ja kas Ratase Euroopa Parlamenti kandideerimisel ja valituks osutumisel nad ka ühise laua taha mahuks.

  Samuti räägime tööst Euroopa Parlamendis, sellest, mis tehtud sai ja kas on ka midagi kripeldama jäänud. Ka tuleb juttu, miks Eesti venelased end kõrvalejäetuna tunnevad ning kuuleme ka hinnangut Vene opositisoonile.

  Saadet juhib Sigrid Hiis.

  Fotol Jana Toom. Foto autor: Liis Treimann.

  • Fookuses: Euroopa majandus
  • 15.03.2024
  KIIRUS:
  Jana Toom: laske sel Vene pensionäril Lätis rahus surra
 • Hetkel kuum