Paet: Trumpi käredad sõnad Euroopa suunal on õigustatud

  Europarlamendi saadik Urmas Paet tunnistab, et skandaalse Donald Trumpi hurjutamine Euroopa suunal on õigustatud. Meie kaitsevõime on nõrk ja kui ameeriklased poleks Ukrainat toetanud, oleks see sõda juba kaotatud, ütleb Paet.

  „Sõda Ukrainas on tegelikult kestnud juba kümme aastat ja me ikka näeme, et on kolmteist NATO liikmesriiki, kes pole isegi kahe protsendini jõudnud oma kaitsekulutustega. Kui USA poleks Ukrainale appi läinud oleks see sõda juba läbi. Ja mitte Ukraina võiduga,“ tõdeb Paet Äripäeva raadio saates „Fookuses: Euroopa majandus“.

  Paet tõdeb, et Euroopa on liiga pikalt olnud mugavusstsoonis mitte ainult sõjalist kaitse vallas vaid ka selles, mis puudutab energiavarustatust või tööstust. „Kust tulevad kõik olulised osised Euroopa tööstuse jaoks? Hiina rünnak Taiwani vastu on täiesti reaalne. Aga see tähendab meie jaoks seda, et kiibid jäävad Taiwanist tulemata ja Euroopa autotööstus seiskub. Kannataksid pea kõik tööstusharud,“ nendib Paet.

  Küll aga kinnitab Paet, et kui Hiina peakski Taiwani ründama, järgnevad Euroopa Liidu poolt halastamatud sanktsioonid. „Olukorra sõjalise eskaleerumise juhul on tagajärgedeks väga tõsised importi ja kaubavahetust ning infotehnoloogiat puudutavad sanktsioonid.“

  Eesti probleem on toimiva demokraatia vähene kogemus

  Sisepoliitikast rääkides on Paet kriitiline nii Riigikogu töö kui meie poliitilise kultuuri suhtes. Ka peaministri ja Andrus Ansipi vahelist tüli kommenteerides tunnistab Paet, et praegusel ajal oleks kohane olulisemale pühenduda.

  „Ma näen, et võiks seesmised konfliktid kõrvale lükata ja keskenduda kõige olulisematele asjadele. Riigikogu võiks päriselt tööle hakata. Praegune konflikt on seal kerinud juba aasta aega ja see ei kahjusta meie riiki mitte ainult seestpoolt vaid ka välispoliitiliselt on tagajärjed tugevad,“ on Paet kriitiline. Tema sõnul hoolitsevad selle eest, et meil keeruline olukord oleks, teised niikuinii. „Kui me tahame adekvaatselt vastu seista võimalikele hübriidsõja elementidele, mis Venemaalt või mujalt tulla võivad, siis selleks on vaja ühiskonnana maksimaalselt tugevad ja ühtsed olla.“

  Sellest, kuidas Paeti sõnul praeguseks põhimõtteliselt surnud riiklik lennufirma pole muud teinud, kui riigi rahakotti auku söönud ja ka Iisraeli ja Palestiina vahelise sõja tagajärgedest saab pikemalt kuulata saatest „Fookuses: Euroopa majandus“.

  Urmas Paeti intervjueeris Sigrid Hiis.

  Fotol: Urmas Paet. Foto autor: Raul Mee.

  • Fookuses: Euroopa majandus
  • 21.02.2024
  KIIRUS:
  Paet: Trumpi käredad sõnad Euroopa suunal on õigustatud
 • Hetkel kuum