Prantsusmaa poliitvapustus oli pikalt ette planeeritud

  Eurovalimistel paremradikaalidele alla jäänud Prantsusmaa president Emmanuel Macron otsustas korraldada erakorralised parlamendivalimised, ent seda plaani oli väike seltskond juba ligi pool aastat salaja ette valmistanud, rääkis Prantsuse asjatundja Vootele Päi.

  „Pariisis räägitakse, et tegelikult oli see käik ette valmistatud juba umbes kuus kuud varem, kui Macron tegi valitsuskabinetis uuenduse ja Gabriel Attal tuli peaministriks,“ rääkis Päi.

  Päi sõnul oli eurovalimiste tulemus pigem ettekääne valimiste korraldamiseks ning põhjused selleks olid märksa olmelisemad.

  Macron võitis küll presidendivalimised, aga assamblees ta vajalikku enamust ei saavutanud, mis tähendab, et viimastel aastatel on ta pidanud koostööd tegema keeruliste reformide läbisurumiseks.

  „Nüüd oli üsna selge, et sel sügisel ei oleks suudetud leida vajalikku partnerit, kellega uuesti eelarve läbi suruda, mis Prantsusmaal tähendab sisuliselt automaatselt erakorralisi valimisi,“ rääkis Päi.

  Päi sõnul ütles Macron ministritele, et meil on valida, kas meist tehakse ajalugu või me ise teeme ajalugu. Päi lisas, et Macron soovis erakorraliste valimiste korraldamisega lihtsalt ise mängureeglid paika panna.

  Intervjuus analüüsisid Vootele Päi ja ajakirjanik Indrek Lepik eurovalimiste tulemusi ning nendega kaasnenud suuri raputusi Euroopa suurriikides. Fotol Prantsusmaa president Emmanuel Macron, allikas Reuters/Scanpix.

  • Hommikuprogramm
  • 11.06.2024
  KIIRUS:
  Prantsusmaa poliitvapustus oli pikalt ette planeeritud
 • Hetkel kuum