8 veebruar 2017

Juubel: Zelluloosi paberipoel täitub 20 aastat

Paberiparadiis Tallinnas – pood, kus aeg möödub kiirelt  

Zelluloosi paberipood on Eestis ainus, mis on spetsialiseerunud niivõrd erinevate paberitüüpide ja nendega seotud toodete müügile. Tallinna Ülikooli vastas asuv hubane ja põnev poeke avas eelmise aasta lõpus e-poe, et teha oma valik kättesaadavaks ka kaugemal elavatele kunstiaustajatele.

Poest saab  nõuandeid ja teadmisi erinevate paberite ja muude materjalide omaduste kohta ning soovitusi nende kasutamiseks.

Paberipood tegutseb 1997. aasta mais loodud ettevõtte Maksing OÜ all. Kuna ettevõtte asutaja ja omanik on õppinud Tartu Ülikoolis restaureerimiskeemiat, oli esialgu põhitegevusalaks muuseumidele ja arhiividele pikaajaliseks säilitamiseks sobilike materjalide ning kunstnikele kvaliteetsete paberite pakkumine. Esimene väike, umbes 70 m2 suurune paberipood avas uksed endise tselluloosi- ja paberivabriku hoovis. Alguses pakuti kaupluses Saksamaal Hahnemühle tehases toodetud joonistus-, akvarelli- ja graafikapabereid, sealhulgas maailma ilusaimate paberite hulka kuuluvat Bugrapaberit, mida saab ka praegu kauplusest osta. Lisaks pakuti pabereid ja töövahendeid restauraatoritele ja konservaatoritele ning nii standardmõõtudes kui ka eritellimusena valmistatud karpe, mappe ja ümbriseid.

Uues paberipoes hakati pakkuma kingituste pakkimiseks karpe. Neid valmistatakse peamiselt käsitööna. Zelluloosi paberipoest pärit karpidesse on pandud kingitusi Jaapani keisrile, USA presidendile, Inglise kuningannale ja väga mitmetele teistele riigijuhtidele. Arhiivikarpe ja mappe võib leida enamikust Eesti muuseumidest ja arhiividest. Lisaks kinkekarpidele valmistatakse mappe, ümbrikke, menüükaasi ja muid erinevaid pabertooteid. Samuti pakutakse paljudes erinevates formaatides kaunilt köidetud albumeid, märkmikke ja külalisteraamatuid.

Ettevõtte kliendid on eelkõige eraisikud, kuid ka äri­kliendid ja edasimüüjad. Zelluloosi paberipoe eelisteks on lai valik, head suhted kvaliteetseid tooteid pakkuvate tarnijatega ja lojaalsed kliendid. Suurt osa valikus olevatest toodetest saab pakkuda klientidele kohe või suhteliselt lühikese tarneajaga ja kuna üle 90% toodetest imporditakse otse tehastest ning tootjatelt, tagab see suhteliselt soodsad hinnad.

Põhitoodeteks on siiani jäänud mitmesugused paberid – alates käsitsi valmistatud paberitest kuni eripaberiteni (imeõhukesed jaapani paberid restaureerimiseks, paberid erinevate grammkaalude, pinna­-s­­truktuuride, värvide ja mustritega ning kvaliteetsed saksa ja inglise akvarelli- ja graafikapaberid). Kaupluses on väga suur valik joonistus- ja pastellipabereid ning kaartide ja kutsete valmistamiseks huvitavate pinnastruktuuride , mustrite ja toonidega kartonge. Sinna juurde pakutakse veel ilusates värvitoonides ümbrikke. Raamatute köitmiseks ning karpide ja makettide valmistamiseks on saadaval paksemad kartongid.

Valikusse kuuluvad Jaapanist, Indiast, Nepalist, Taist, Hiinast ja paljudest Euroopa riikidest pärit paberid, mida saab osta nii suurtes kui ka väikestes kogustes. Kokku pakutakse üle 1000 erineva paberi.

Dekoratiivpaberid Itaaliast  

Paberipood ZelluloosNarva maantee 38, Tallinnwww.zelluloos.eu

Lisaks müüakse joonistusplokke, visandiraamatuid ning albumite ja märkmike sisuplokke, millele saab ise kaaned ümber panna. Saadaval on mitmesuguseid paberiga seotud tooteid, sealhulgas mustritempleid ja -raudu, kaartide ja kutsete valmistamiseks ning paberi dekoreerimiseks vajalikke vahendeid, köitmisvahendeid ja selliseid materjale nagu kalingur, köitmisniit, liimid, rõngasklambrid registraatorite valmistamiseks ning köitmiskruvid ja -rõngad paberiplokkide kinnitamiseks.

Kirjutusvahenditest köidavad pilku käsitööna valminud imekaunid pastapliiatsid ja harilikud pliiatsid, samuti on valikus Jaapani firma Kuretake tindipliiatseid, tindipintsleid ja sulgi ilukirja harrastajatele,  kvaliteetseid markereid erinevatele materjalidele kirjutamiseks, sealhulgas metalseid toone tumedate paberipindade jaoks ning kalligraafiatinte ja -värve.

Poest saab  nõuandeid ja teadmisi erinevate paberite ja muude materjalide omaduste kohta ning soovitusi nende kasutamiseks. Samuti lõigatakse kauplusest ostetud pabereid klientide jaoks sobivasse mõõtu. Paberipood pakub ka tellija mõõtude järgi lõigatud paspartuusid joonistuste, graafika ja akvarellide esitlemiseks.

2016. aasta oktoobris avati e-pood, mis on juba leidnud eesti- ja ingliskeelsena huvilisi nii Eestist kui ka mujalt. Lähitulevikus on plaanis koostada erinevatest paberitest näidisvihikud, nii et kliendid, kes tooteid juba tunnevad, saaksid pabereid ja kõike muud tellida lihtsamalt ning ei peaks poodi külastama.

Hetkel kuum