27. oktoober 2017 • 3 min
Jaga lugu:

Keila kaablitootja rahvusvaheline äri

Draka Keila Cables on ühest küljest rahvusvaheline tootmisettevõte, kuuludes maailma suurimasse kaablitootmise kontserni Prysmian Group. Teisest küljest on tegu kohaliku ettevõttega, millel tugev seotus oma kogukonnaga. Üle poole töötajatest on pärit Keilast või selle lähiümbrusest.

Eesti ettevõttes on ligi 50% töötajatest avaldanud soovi aktsionäriks saada, mujal maailmas on see protsent mõnevõrra väiksem.

Suurde gruppi kuulumine laiendab turgusid ning suurendab nii tootmis- kui ka müügivõimalusi. Ettevõtte toodangu põhilised turud on lisaks Eestile Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Norra, Taani. Üle 70% müügist moodustab eksport. Toodangu põhitarbijad on jaotusvõrgud, ehitus- ning telekommunikatsiooniettevõtted.

Liinioperaator  

Töötaja on ise omanik.Prysmian Groupis käivitus neli aastat tagasi aktsiaostuprogramm YES (Your Employee Shares), milles innustatakse kõiki ettevõtte töötajaid saama grupi kaudu aktsionäriks. Eesti ettevõttes on ligi 50% töötajatest avaldanud soovi aktsionäriks saada, mujal maailmas on see protsent mõnevõrra väiksem.Tööandja motivatsioon on see, et kui töötaja on ühtlasi ettevõtte omanik, siis tema suhtumine töösse tänu omanikutundele muutub. Töötaja jaoks on oluline, et tööandja aktsiaid on võimalik osta soodustingimustel ning kui ettevõttel läheb hästi, on oodata ka dividendimakseid.

Kõige olulisem on meeskond

„Kõige olulisem on meeskond,“ kinnitab Tarvo Leppik. Paradoksaalsel kombel on aga uusi töötajaid keeruline leida, kõige suurem puudus on inseneridest. „Eesti väike elanikkond on kindlasti majandust pidurdavaks teguriks,“ sõnab Leppik, kes siiski ei näe kohaliku ettevõtte seisukohast tööjõupuuduses suurt probleemi.Ettevõtte personalijuhi Kärt Kairo sõnul on Prysmian Groupis mitmeid värbamisprogramme, et tööjõupuudust leevendada. 2012. aastal sai alguse Young Graduate Build The Future’i programm mille raames otsitakse üle maailma talendikaid aktiivseid noori inimesi, kellel on võimalik töötada kolmes-neljas riigis, mis annab kokkuvõttes hea rahvusvahelise kogemuse nii noorele endale kui ka ettevõtetele. Praegu töötab Keilas näiteks üks leedu neiu, USAs on üks eesti poiss ning käimas on uus kandideerimisvoor. 2016. aastal valiti üle maailma 25 000 kandidaadi hulgast eri riikidesse tööle 50 inimest. Hoolimata tihedast konkurentsist saame kindlalt väita, et meie noortes on sisu, tahet ja potentsiaali, et kaablitööstuses tugev jalajälg jätta.Lisaks on värbamisprogrammid Make It ja Sell It, et värvata väljastpoolt ettevõtet insenere ja müügiinimesi, lisab Kärt Kairo, et on veel võimalusi, kuidas ettevõte värsket mõtlemist ning julget ja vormitavat teadmist leiab.„Insenere ja tehnilist teadmist on alati vaja, mitte vaid Keilas, vaid kogu grupis,“ kinnitab Kairo, ning  nendib et inimestele meeldib meil töötada ja  suurem osa töötajaid on tööl väga pika staažiga.

Uued-CPR-tooted  

Kvaliteet ja turvalisus

Edukad on ettevõtted, kes on taibanud, et kliendi jaoks on kõige kallim väärtus aeg ning sellega koos kvaliteet ja turvalisus. Leppiku sõnul on ettevõtte teatav eelis see, et kliendi jaoks on alati olemas kohalikus keeles tugi, mistõttu tekkivad probleemid leiavad kiirelt lahenduse.Tootmises on kasutusele võetud elektroonilised jälgimissüsteemid, mis jälgivad 24/7 kõiki tootmisseadmeid. Süsteem annab kontoris seina peal tagasisidet, mis on tehases ööpäeva jooksul tehtud ja mis hetkel toimub. Kontroll on tehase juhataja Derek Vaide sõnul väga oluline, sest kaabli lisandväärtus tuleb justnimelt masina töökindluse taganud kvaliteedist. „Tehasetöös on inimese tööjõu osakaal väga väike, umbes 2–3% on tööjõukulu,“ ütleb Vaide, lisades, et kaablitootmine on hästi materjalimahukas ja masinate töökindlusele orienteeritud.Kõik see annab põhja, millelt pakkuda tänapäeva turva­standarditele vastavaid tooteid. Sel aastal 1. juulil rakendus Euroopa Liidu ehitustoodete regulatsioon CPR ka kaablitele. „See aitab tagada, et tulekahju korral pääseksid inimesed võimalikult väikeste kahjudega põlevast hoonest välja,“ selgitab Leppik, täpsustades, et traditsioonilised kaablid võivad põlemisel tekitada inimesele ohtlikke mürgiseid gaase. „Tihtipeale ei olegi tulekahjus hukkumise põhjuseks tuli, vaid mürgine gaas,. Uute reeglite järgi reguleeritakse väga täpselt, milliste omadustega kaableid erinevates hoonetes kasutada võib.

Prysmian Groupi aktsa hind on tõusutrendis olnud aasta. ALLIKAKS: BLOOMBERG  

Ettevõtte enda jaoks muutis regulatsioon tootmisprotsessi aga keerukamaks. Igal riigil oli võimalus otsustada, missuguses ulatuses regulatsioon vastu võtta. „Meie jaoks see tähendab oluliselt laiemat tootevalikut, suuremaid ladusid ja keerukamaid protsesse,“ sõnab Leppik, et naaberriikide erinevustega tuleb lihtsalt hakkama saada.Lisainfo:www.drakakeila.eewww.prysmiangroup.com

tekst:Mis on misDraka Keila Cables alustas kaablitootmisega juba 50 aastat tagasi Harju Elektri nime all. 1992. aastal loodi Harju Elektribaasil ühisettevõte Nokiaga. Aastast 2011 kuulub ettevõte Itaalia kontserni Prysmian Group, kes on ka aastast 2014 ettevõtte ainuomanik. Prysmian Group on börsiettevõte ja tema aktsiad on noteeritud Milano börsil. Kontsernil on enam kui 50 riigis üle 80 tehase. Kontserni käive 2016. aastal oli 8 miljardit eurot. Kaableid toodetakse nii telekomi, energeetika kui ka tööstusvajaduste tarbeks.Keilas asuv ettevõte kuulub kontserni Põhja-Euroopa regiooni, mis on geograafiliselt üks suurimaid, kuhu kuuluvad Baltikum, Soome, Rootsi, Norra, Taani, aga ka Venemaa ja Kasahstan. Tehas toodab igal aastal 20 000–25 000 tonni kaableid. Üle 70% toodangust eksporditakse, samas kohaliku turu jaoks vahendatakse ka teistes grupi tehastes valmistatud tooteid. Töötajaid on 130, kellest sadakond on otseselt seotud tootmisega.Põhikliendid on kohalikud hulgi­müügiettevõtted, kelle kaudusaavad kontserni tooteid elektri- ja televõrkude paigaldajad.ASi Draka Keila Cables käiveeelmisel aastal oli 62 miljonit eurot, kasum ligi 3 miljonit eurot.

...

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt