• Foto: Raul_Mee, Raul Mee
  Jaga lugu:

  Taristuehituse TOP: tööjõud ja sisendhinnad teevad peavalu

  Taristuehitusega tegelevate ettevõtete kinnitusel on sektori kõige keerukam küsimus tööjõupuudus: õppinud tööjõudu leida on äärmiselt keeruline, sest kõik tahavad olla müügimehed, lips ees.

  TOPis viiendale kohale tulnud Nordeconi ehituskontserni kuuluva ASi Tariston juhataja Peep Õun märgib, et nende selle aasta tegevust ongi enam mõjutanud ehitussektori teenusepakkujate ääretult tihe konkurents ning tööjõuturul valitsev kriis.
  Ettevõtte majandusaasta aruandes on kirjas, et riiklike tellimuste maht on püsinud viimastel aastatel suhteliselt stabiilsena, kuid turgu on elavdanud oluliselt suurenenud eratellimuste maht. Tegevuskeskkonda aga iseloomustab jätkuvalt äärmiselt tihe konkurents väikese ja keskmise suurusega hangetel, millele juhatus prognoosib jätkumist.
  Sisendhindade kasv on taristuehitajate jaoks seda keerukam, et tegu on pikaajaliste lepingutega. “Meie valdkonnas sõlmitakse lepingud viieks aastaks ehk kolm aastat tagasi sõlmitud lepingute puhul ei osanud keegi veel ette näha praegust turuolukorda, kus ilma Ukraina tööjõuta ei saa keegi hakkama ning kütuse hind on sedavõrd palju kerkinud,” toob Õun näiteks, et kütus oli veel mõned aastad tagasi meil üsna odav.

  Täpsema ülevaate taristuehituse valdkonna hetkeseisust saad 31. oktoobril toimuval Taristuehituse konverentsil. Esinevad Priit Sauk, Anvar Salomets, Sven Pertens, Ain Kendra, Riho Vjatkin, Alan Muruväli jt.

  Pane ennast kirja SIIN.

  Muutunud on isegi maksukeskkond – juurde on tulnud raskeveokimaks. “Sisendhindade tõusu on väga raske tellijale tagasi põrgatada, võib öelda, et lausa võimatu,” jätkab Õun. Samas pole tema hinnangul sisendhindade langust mõtet oodata. “See on illusioon. Puutun palgasurvega kokku ja ei usu, et see väheneks,” ütleb ta. Õuna sõnul on neil vajalikud inimesed küll olemas, aga ühtegi paari töökäsi üle küll pole.
  Kas võimalikuks kriisiks juba valmistutakse? Õun ei usu, et ees võiks ootada selline kriis, nagu eelmine kord pärast buumi. “Ma ei usu, et tööd jääks vähemaks, aasta 2008 küll tekitas väikese võnke, aga rääkides kolleegidega meie valdkonnast, siis näeme, et majandusmehed küll räägivad buumist nagu mantrast, aga samas viskavad ise puid alla.”

  Seisma rong ei jää

  Õun leiab, et tuleb, mis tuleb, igal juhul tuleb tegijatel olukorraga kohaneda ja see, mis turul toimuma hakkab, mõjutab kõiki. Praegu aga liigub tema hinnangul rong suure kiirusega edasi ja kui pidurit või käsipidurit isegi tõmmata, siis seisma rong nii ehk naa ei jää, selleks on hoog liiga suur ja liigutakse edasi.
  Ka TOPis 14. kohale jõudnud ASi TREF juhatuse liikme Andres Gailiti sõnul on sel aastal kõige keerukam küsimus olnud tööjõupuudus. “Kuidagi saame hakkama, aga õppinud tööjõudu leida on väga raske,” tunnistab ta. Tema sõnul peetakse asfalteerimist raskeks tööks, mida eriti teha ei taheta. “Kõik tahavad olla hoopis müügimehed, lips ees.”
  See aasta tõotab möödunud aastaga võrreldes tulla samal tasemel. “Meie sektoris on elamuehitusega võrreldes tulemused ühtlasema tasemega – seal on ju nii, et kui turgu on, siis küsitakse ükskõik mis hinda,” nendib Gailit. Hind pole tema sõnul nende sektoris tõusnud, sest tööd on vähem ja konkurents tihe.
  Merko Ehituse kontserni kuuluv AS Tallinna Teed saavutas TOPis kaheksanda koha. Ettevõtte juhatuse liikme Jüri Lälli sõnul on jäänud objektid sel aastal väiksemaks, mis muudab tööjõu küsimuse veel teravamaks. “Kolme objekti asemel tehakse viis, mis töö poole pealt tähendab, et tööjõuga on tarvis mehitada viis, mitte kolm objekti, ja turul lihtsalt tööjõudu ei jätku,” kirjeldab ta.
  Loe taristuehituse hetkeseisu kohta pikemalt teemaveebist Ehitusuudised.ee

  Kui oled TOPi ettevõte, saad osta sertifikaadi SIIT.

  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Anu Ruul: kestliku innovatsiooni võimalikkusest Maal – kümme sammu maailmalõpust eemale
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Börsiguru Seppo Saario avaldas nipid, kuidas leida kasvurakette
Soome investeerimisguru Seppo Saario rääkis tänasel investor Toomase konverentsil, milliste põhimõtete järgi tema täna investeerib ning kust tema otsib 10-kordistumise potentsiaaliga aktsiaid.
Soome investeerimisguru Seppo Saario rääkis tänasel investor Toomase konverentsil, milliste põhimõtete järgi tema täna investeerib ning kust tema otsib 10-kordistumise potentsiaaliga aktsiaid.
Raadiohitid: ühe Eesti panga juhtimisviga ja uus Tuul Tallinna börsil
Lõppeval nädalal puistasid raadioeetrisse tarkuseteri ettevõtja Indrek Neivelt, kes analüüsis kahe Eesti panga konkurentsi, Swedbank Eesti juht Olavi Lepp, kes rääkis spetsialistist juhiks kujunemisest, ning elektritõukeratta jagamisteenuse Tuul kaasasutaja Kristjan Maruste, kelle sõnul hakkab ettevõte lähiajal Tallinna börsilt kaasama võlakirjadega finantseeringuid.
Lõppeval nädalal puistasid raadioeetrisse tarkuseteri ettevõtja Indrek Neivelt, kes analüüsis kahe Eesti panga konkurentsi, Swedbank Eesti juht Olavi Lepp, kes rääkis spetsialistist juhiks kujunemisest, ning elektritõukeratta jagamisteenuse Tuul kaasasutaja Kristjan Maruste, kelle sõnul hakkab ettevõte lähiajal Tallinna börsilt kaasama võlakirjadega finantseeringuid.
Ossinovski vastane ei jäänud kohtu otsusega rahule
Läti ärimees Ilja Gertšikov, kelle Riia esimese astme kohus jättis ilma kosmeetikatootja Dzintars kaubamärgiõigustest, mille kohus määras Oleg Ossinovski ostetud ettevõttele, on otsuse edasi kaevanud, kirjutab Leta.
Läti ärimees Ilja Gertšikov, kelle Riia esimese astme kohus jättis ilma kosmeetikatootja Dzintars kaubamärgiõigustest, mille kohus määras Oleg Ossinovski ostetud ettevõttele, on otsuse edasi kaevanud, kirjutab Leta.