9. november 1995 kell 22:00

Biomeedikumi projekteerimine maksab palju

Lepinguprojekti kohaselt saab kevadel rahvusvahelise projekteerimiskonkursi võitnud Kalle Rõõmuse arhitektuuribüroo õigused projekti juhtimiseks ning peatöövõtuks. Projekti valmimiseks on maailmapank aega andnud 13 kuud.

Veel eile pärastlõunal olid nii Kalle Rõõmus kui teda esindav advokaat Toomas Laanemaa lepingu sõlmimise osas kahevahel. «Küsimus on selles, et kuigi algusest peale oli teada, et projekti finantseerib maailmapank, selgus viimasel hetkel, et 50% eraldatakse siiski vabariigi eelarvest,» selgitas Rõõmus oma pettumust. «See tähendab aga, et meil on oht kaotada kümnendik kogu summast käibemaksuna.» Kevadest saati tehtud eeltöödes, kuhu arhitektuuribüroo on mahutanud juba sada tuhat krooni, sellega ei arvestatud. Rõõmus lisas, et juhul kui maailmapank ei nõustu käibemaksuks minevat rohkem kui miljonit krooni projekteerimissummale juurde maksma, siis jääb lepingule alla kirjutamata.

Tema sõnul ei too allakirjutamisele minev leping projekteerijatele lepingu täitmata jätmise korral kaasa mingeid sanktsioone.

Rõõmuse ütlust mööda ei teeni arhitektuuribüroo biomeedikumi projekteerimise pealt suurt kasumit, kuna ainuüksi dollarikursi langus on olnud vahepeal 17%. Kohalikke projekteerimistöid jätkub firmal küllaga ning nende tegemine tasub ennast majanduslikult rohkem ära. Seevastu maailmapanga laenul baseeruva rahvusvahelise projekteerimistöö peatöövõtt on Rõõmuse arvates hea stardiplatvorm firma maine rahvusvahelisel tutvustamisel.

Kalle Rõõmuse arhitektuuribüroo võitis rohkem kui aasta väldanud kolmevoorulise rahvusvahelise projekteerimiskonkursi tänu Soome projekteerimisfirma Kari Virta Oy kõrvalejäämisele konkursi viimases voorus. Teises voorus edestati ka Prantsuse firmat SCIC AMO ja ?veitsi firmat FRISA Engineering SA.

Biomeedikumi rajamine on kalleim osa Eesti riigi tervishoiuprojektist, milles tehakse koostööd maailmapangaga. Kuigi biomeedikumi kogumaksumus, millesse on arvatud ka vajalik aparatuur, peaks mahtuma 21,08 miljoni dollari sisse, märkis Rõõmus, et nii tema kui ka mõned ehitusspetsialistid on arvamusel, et keskuse tegelik maksumus kujuneb planeeritust suuremaks.

Pärast projekti valmimist korraldab maailmapank biomeedikumi ehitustööde peatöövõtja leidmiseks välja rahvusvahelise konkursi. Ehitajal on laenulepingu järgi oma tööde teostamiseks aega 36 kuud. Kogu biomeedikumi rajamiseks võetav laen peab olema kasutatud sajandi lõpuks.

Hetkel kuum