28. november 1995 kell 22:00

Arvutisüsteem vähendab jalavaeva

«See sobib suurepäraselt turisti jaoks, kes saabub bussiga galeriisse vaid piiratud ajaks ega tea isegi täpselt, mida ta näha soovib,» märkis mikrogalerii juhataja Vicki Porter. Arvutigalerii võimaldab külastajal vastavalt soovitud teemale võtta ekraanile 1700 maali ja skulptuuri. Seejärel ei pea kunstihuvilised soovitud pildi leidmiseks enam marssima mööda Rooma sõdasid kujutavatest hiigelmaalidest ega 17. sajandi kehakate iluduste portreedest, nad võivad suunduda otsejoones neid huvitava pildi juurde.

Pärast originaali nägemist pakutakse kunstihuvilisele võimalust naasta arvutigaleriisse ja hankida informatsiooni neile kõige enam muljet avaldanud teoste kohta. Galeriis on 13 ekraani, millest mõne taga on võimalik töötada kahel-kolmel inimesel korraga.

Süsteemi kasutamiseks ei pea olema arvutite alal asjatundja. Kõik käsud antakse arvutile vaid näpupuudutusega ekraani sellele osale, kus asub kasutajat huvitav informatsioon. Mikrogalerii külastajad võivad ekraani abil tutvuda mingi konkreetse kunstniku tööde, teatud perioodi maalide või mõne geograafilise regiooni või riigi kunstiga.

Arvutisüsteem on varustatud ka heliga, abistamaks külastajaid võõramaiste nimede hääldamisel. Sarnane, kuigi algelisem süsteem, viidi Londoni rahvusgaleriis sisse nelja aasta eest. Seal ootab arvutisaalis järjekorras nii palju inimesi, et galerii oli sunnitud riputama üles sildid, mis paluvad külastajatel kiirustada. Nii Londoni kui Washingtoni süsteemi annetas American Expressi fond. Washingtoni galerii arvutisüsteemi ehitamiseks kulus 12 inimesel üle kolme aasta ja see läks maksma 1,5 miljonit dollarit. AP--BNS

Hetkel kuum