28. november 1995 kell 22:00

Eluasemefond laenab ametnikele

Tallinna eluasemefondi direktori Jaak Liitmäe sõnul on kavandatava laenufondi suurus järgmisel aastal viis miljonit krooni. Tallinna eluasemefondi 1996. aasta kogu eelarve maht on 3,4 miljonit krooni.

Tallinna Panga laenudivisjoni direktori Rait Lukase sõnul väljastavad Tallinna Pank ja Tallinna eluasemefond laenu omavahenditest ja laenuriski võtab endale Tallinna Pank. Lukase sõnul plaanitakse pikaajalist koostööd. «Laenu finantseerib eluasemefond ja pank on vaid vahendaja,» lisas Jaak Liitmäe.

Laen on mõeldud vaid Tallinna eelarvelistes asutustes töötavatele noortele perekonnainimestele ja seda hakatakse väljastama alates järgmise aasta algusest. Laenu saab kuni kümneks aastaks 13protsendilise intressiga. Kuni 30 protsenti korteri omahinnast peab laenutaotleja maksma ise, garantiiks jääb soetatud elamispind. «Ma arvan, et laenule nõudlust on ja pangal peaks tekkima ka valikuvõimalus,» lausus Rait Lukas.

Näiteks kümne aasta peale 100 000 krooni suuruse laenu saamiseks peab perekonna sissetulek olema brutopalgana vähemalt 5000 krooni. Lukase sõnul ei ole eesmärk väljastada laenu luksuskorterite ostmiseks.

«Laenu piirang vaid eelarvelistes asutustes töötajatele on tingitud sellest, et erafirmadel on võimalik oma töötajatele laenu väljastada firma vahenditest, kuid riiklikel asutustel pole seda võimalust,» selgitas Lukas.

Tallinna abilinnapea Tiit Järve sõnul on eluasemefond oma algkapitali saanud linna eelarvest. Möödunud aastal väljastas fond laene madala sissetulekuga üürivõlglastele üüri tasumiseks. «Kuna laenuvõimalused on väikesed, tuleb teha laenu saajatele kitsendusi,» rääkis Järve.

Tallinna eluasemefondi põhikirja alusel saab laene väljastada vaid Tallinna linna eelarveliste asutuste töötajatele. Järve sõnul on laenu võimalik taotleda umbes 50 000 Tallinna linna eelarvelise asutuse töötajal. Samavõrd lisandub riigieelarveliste asutuste töötajaid.

Tallinna eluasemefond on kolme-nelja aasta jooksul väljastanud linnaametnikele elamispinna soetamiseks laenu paari-kolmeaastase tähtajaga. Tallinna eluasemefond oli oktoobri lõpu seisuga Tallinna Panga suurim aktsionär 15,6 protsendiga aktsiatest. Eluasemefondi käes on viie miljoni kroonises nominaalväärtuses Tallinna Panga aktsiaid.

Hetkel kuum