28. november 1995 kell 22:00

Kaevuritel oma nõudmised

Põlevkivitootjate ametiühingute liidu esimees Endel Paap ütles, et ametiühingud ei kavatse nõudmiste elluviimiseks hakata organiseerima kaevurite streiki. Ta lausus, et tänase kohtumise eesmärk on teavitada Eesti Põlevkivi haldusnõukogu esimeest kaevurite probleemidest. «Kui valitsus peaks vastu võtma meile ebasobivaid otsuseid, siis võivad kaevurid streikima hakata küll,» lisas Paap.

«Võib tekkida stiihiline streik ja selline situatsioon, et ametiühing ei saa enam streiki pidurdada,» hoiatas Paap. Tema sõnul on kaevurite streigiähvardusi olnud Eesti Põlevkivis palju, kuid tänu ametiühingule on streiki suudetud vältida.

Põlevkivitootjate ametiühingutele ei meeldinud eelmise majandusministri Liina Tõnissoni käskkiri, mille kohaselt eraldataks Eesti Põlevkivist Aidu karjäär ja see antaks loodava ASi Aidu Kivi haldusesse. Praegu on käskkirja täitmine peatatud.

Paap lausus, et kaevurite ametiühingud ei arva, et riik saaks Aidu karjääri eraldamisest kasu. Ametiühingud on seisukohal, et Aidu karjääri eraldamine toob kaasa töötajate vallandamise. Esimestena vallandataks Paabu sõnul suur osa kontoritöötajaid.

«Samuti tekib uus vajadus tõsta põlevkivi hinda ja probleemid võivad tekkida sellestki, et kaevureid hakatakse erinevalt tasustama,» lisas Paap. Ametiühinguliider avaldas arvamust, et kuna kõigil kaevuritel on sarnane töö, siis peaks ka töötasu olema ühesugune.

Paap oli seisukohal, et kaevurite koondamist Aidu karjääris kohe ei toimu, aga karjääri äravõtmise korral Eesti Põlevkivilt ei tõsteta enam Aidu karjääri kaevurite palku.

Hetkel kuum