15. veebruar 1996 kell 22:00

Probleemid töölubadega

Kuna 1996. a 12. juulil täitub kolm aastat välismaalase seaduse jõustumisest, peab tööandja jälgima, et mittekodanikust töötajal oleks tööluba, teatas kodakondsus- ja migratsiooniameti immigratsiooniosakonna juhataja Piia Ööbik. Vastasel juhul on tööandja kohustatud välismaalase vallandama. Seaduse eiramise korral võib tööandja poolt töölepingule alla kirjutanud isikut karistada rahatrahviga kuni 200 päevapalga (praegu on päevapalk 22 krooni) ulatuses, kinnitas Ööbik.

Dvigateli 1000 töötajast on kodakondsus ligi viiendikul, ütles personaliosakonna juhataja Juri Rjazantsev. Tema sõnutsi on kõik kodakondsuseta töötajad esitanud taotluse tööloa saamiseks.

Praegu puudub info, mis saab pärast tähtaega, sest kodakondsus- ja migratsiooniameti teatel ei jõuta kõigile luba õigel ajal väljastada, märkis Rjazantsev ja lisas, et tehas ei saa ju sellist hulka inimesi päevapealt vallandada. «Lahenduse peab leidma valitsus või migratsiooniamet,» kommenteeris Rjazantsev olukorda.

Tallinna masinatehase ligi 700 töötajast said kõik soovijad vormistada loataotluse personaliosakonna kaudu, tõdes osakonna juhataja Hans Kriiva ja lisas, et tootmise eripära tõttu on raske leida sobivat kaadrit.

Ka tema ei osanud öelda, mis saab siis, kui töölubasid tähtajaks väljastada ei jõuta. «Tähtajaks peab olema reguleeritud, kuidas käituda,» leidis Kriiva. Tööluba ei saa taotleda ilma elamisloata. Esimeseks tähtajaks 12. juulil 1995. a esitas elamisloa taotluse ligi 328 000 mittekodanikku.

Vastavalt valitsuse määrusele võib taotlusi esitada täiendavalt kuni 30. aprillini. 12. veebruari seisuga oli elamisluba taotlenud veel 584 mittekodanikku. Kodakondsus- ja migratsiooniameti andmetel ei ole taotlust esitanud kuni 50 000 välismaalast. Praeguseks on rahuldatud 90 000 elamisloa soovija taotlus.

Kodakondsus- ja migratsiooniametil puudub igasugune arvestus, kui palju on elamislubade taotlejate hulgas tööloa soovijaid. Ametnikud ei osanud nimetada ka umbkaudset arvu, mitu tööluba tuleb 12. juuliks välja anda. Tänaseks on väljastatud 5700 tööluba.

12. juuliks peame tegema otsuse, kas inimene saab elamis- ja tööloa, kinnitas Ööbik. Ta tunnistas, et amet ei jõua väljastada lubasid tähtajaks kõigile taotlejatele.

Hetkel kuum