6. märts 1996 kell 22:00

Leedu fikseerib liti kursi

Seadus sätestab, et kui vahepeal peaks liti ametlikku kurssi muudetama, katab sellest tingitud kahjud riik.

Seaduse parandusega loodab president tõsta usaldust Leedu pankade ja liti vastu ning kindlustada ettevõtted võimalike kahjude vastu.

Presidendi nõunik Algimantas Jasinskas ütles, et 1998. aasta lõpp valiti kui igati reaalne tähtaeg. Brazauskase presidendivolitused lõpevad 1998. aasta veebruaris. Kui Brazauskas valitakse presidendiks tagasi, võib ta Janiskase sõnul liti kursi stabiilsustähtaega pikendada.

Ka Leedu vastne valitsus püüab liti fikseeritud kurssi säilitada. Seda kinnitab ka sel nädalal seimile esitatud valitsusprogramm.

Analüütikud ja äritegelased näevad presidendi algatuses garantiid välispartneritele. Samas taotlevad ettevõtjad soodsamat vahetuskurssi, näiteks 5:1 või 6:1.

Rahanduseksperdid väidavad, et praegune liti kurss on eksportijate jaoks ebasoodne, ergutab vaid importi ning asetab Leedu sõltuvusse väliskreeditoridest.

Litiseaduse algataja, ekspeaminister Adolfas ?lezjevicius on korduvalt hoiatanud liti devalveerimise eest, väites, et kui liti ja dollari vahekord oleks 5:1, kaotaksid pankades raha hoidvad inimesed ligikaudu 450 miljonit litti.

Litiseaduse võttis seim vastu 1994. aasta 1. aprillil. Sellest ajast on litt olnud seotud USA dollariga vahekorras 4:1. BNS

Hetkel kuum