25. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Alates möödunud nädalast töötab ASi Eesti Mobiiltelefon (EMT) GSM-võrk Kohtla-Järvel ja Jõhvis.

EMT turundusdirektor Urmas Kõiv ütles, et EMT kavatseb GSM-võrguga katta maakonnakeskused. Ta lisas, et ilmselt jõuab GSM-võrk järgmisena Viljandisse.

Eesti teise mobiilsideoperaatori Radiolinja Eesti GSM-võrk jõudis Ida-Virumaale üle-eelmisel nädalal. BNS

Saku õlletehas on Rootsi müünud viis ja Soome kolm autotäit õlut Saku Originaal.

Saku õlletehase infojuht Anu Õun ütles, et Rootsi on läinud 6500 kasti 0,33-l pudelis ja Soome 3600 kasti pooleliitrises pudelis õlut.

Õun märkis, et Rootsis on Saku õllel läinud üle ootuste hästi ja vastuvõtt on olnud elavam kui Soomes. Ta lisas, et Saku Originaal on saanud pressis ilmunud materjalide põhjal hea hinnangu, ajalehematerjali põhjal on õlu täiesti konkurentsivõimeline.

Õuna sõnul on Saku õlle jaoks miinus see, et seda saab müüa ainult alkoholipoodides, kuhu tavatarbija satub suhteliselt harva.

Saku õlletehas alustas õlle eksportimist Soome veebruari algul ja Rootsi 1. märtsil. Tänavu plaanib tehas Soome ja Rootsi müüa pool miljonit liitrit õlut.

Saku Õlletehase möödunud aasta realiseerimise netokäive oli 321 miljonit ja puhaskasum oli 29,7 miljonit krooni. BNS

Tööstuspank väljastab sel nädalal esimesed pangakaardid, ütles Liivi Lankots Tööstuspanga suhtekorraldus- ja turundusosakonnast.

Lankotsi sõnul väljastab pank sel nädalal oma töötajatele 118 pangakaarti. Klientidele hakkab pank kaarte väljastama hiljemalt kuu jooksul.

Lähiajal paigutab Tööstuspank oma kontoritesse kuus sularahaautomaati. Üks neist tuleb peapanka, teine Lasnamäe osakonda ning kolmas Sõle tänavale. Lankots ütles, et kolme ülejäänud automaadi paigaldamise asukoha otsustab pank peagi.

Lankots märkis, et Tööstuspank alustab aprilli lõpus oma maksekaartide katsetamist. BNS

Hansapanga arvelduskonto intressimäära alandamine võib spetsialistide hinnangul avaldada mõju ka Eesti teiste pankade intressi määramise poliitikale.

Eesti pangaliidu tegevdirektor Viktor Hütt ütles, et Hansapanga intressi alandamine mõjutab üldist pilti kindlasti, nagu on seda mõjutanud ka kõik muud panga tehtud muudatused.

Hansapangal on Hüti hinnangul võimalused intressiga mängida suuremad. Samas märkis ta, et väiksematel pankadel on sellega raskem kaasa minna.

Eesti Panga finantsturgude osakonna juhataja Valdur Laid ütles, et turupositsiooni arvestades on Hansapank kõigile teistele Eesti pankadele teenäitaja ja eeskuju.

Arvelduskontode intressimäära alandamise mõju turule sõltub Laidi hinnangul siiski iga konkreetse panga poliitikast.

Eesti suurim kommertspank Hansapank alandab 1. juunist arvelduskontodele makstavat intressimäära seniselt viielt protsendilt kolme protsendini.

Eesti Panga andmeil oli kommertspankade nõudmiseni kroonihoiuste kaalutud keskmine intress veebruari lõpul 2,59 protsenti. BNS

Eesti Panga prognoosi kohaselt aeglustub märtsis mõnevõrra tarbijahinnaindeksi (THI) kasv.

Mõõduka prognoosi kohaselt on THI kasvu miinimumpiir pisut üle kahe protsendi ja pessimistliku prognoosi maksimumpiir pisut alla kolme protsendi.

Konjunktuuriinstituudi ekspertide ennustuse kohaselt jätkub märtsis liha ja lihatoodete, piima ja piimatoodete, või, munade ning pagaritoodete kallinemine. Samas on see ilmselt väiksem kui veebruaris, ulatudes ühe kuni kolme protsendini.

Eesti Pank loetles ka hulga THId mõjutavaid tegureid. 1. märtsil tõstis AS Eesti Telefon riigisiseste kaugekõnede põhitariifi 25 protsenti ja kohalike kõnede minutihinda 50 protsenti.

Märtsis tõstis ajaleht Postimees üksiknumbri hinda. Sama kavatseb teha ka Sõnumileht.

1. märtsist tõusis munitsipaalomandis olevate Tallinna Soojusvõrgu ja Linnasoojuse toodangu hind eraisikutele 15--16 protsenti. RE Eesti Raudtee tõstis märtsis rongipileti hinda 30--38 protsenti. BNS

ASi Makarov Muusik Management (MMM) esindajad ei ilmunud Telekomi ringhäälingu saatekeskusega korraldatud kohtumisele, ütles esmaspäeval Tipp TV ühe aktsionäri Rahajuhtimise ASi juhatuse esimees Vello Väinsalu.

Kohtumisel oli plaanis arutada, kas ligi 1,3 miljoni krooni suuruse võla saatekeskusele peab tasuma saatja kasutamise lepingud sõlminud MMM või Tipp TVd haldav AS Makarov Telekommunikatsioonid. Saatekeskus ootab võla tasumist 1. aprilliks.

Väinsalu sõnul tõdesid kohtumisel osalenud, et osa võlanõudest puudutab ka Makarov Telekommunikatsioone, kuid MMMi esindajate puudumise tõttu ei võetud mingit otsust vastu. Väinsalu märkis, et küsimus, kas ja millal tuleb Tipp TV taas eetrisse, on endiselt lahtine.

Tipp TV pole juba kaks nädalat eetris olnud. Peamiselt Põhja-Eestis nähtav eratelekanal on olnud rahalistes raskustes selle asutamisest alates. BNS

Talinvesti korraldatud Kuressaare linna kuuekuuliste võlakirjade emissiooni esmaslevitamine lõppes reedel ülemärkimisega.

Linna esimesele kaheksa miljoni krooni suurusele võlakirjade emissioonile laekus ostupakkumusi kümne miljoni krooni eest, ütles Alo Kullamaa Talinvestist.

Teisipäeval ringlusse tulevate võlakirjade intressimäär on 11,5 protsenti aasta kohta. Tegemist on Kuressaare linna kaheaastase võlakirjalaenuprogrammi esimese etapiga. Linnavalitsus lunastab võlakirjad 26. septembril järgmisest emissioonist laekuvate vahendite arvel.

Kuressaare linna võlakirjade emissioon on korraldatud kinnisena. Võlakirjadega järelturul kauplemise lihtsustamiseks registreeritakse emissioon ka Eesti väärtpaberite keskdepositooriumis. BNS

RE Tallinna Sadam korraldab Paldiski Lõunasadama neljanda kai ehituse peatöövõtja leidmiseks võistupakkumise.

Tallinna Sadama tehnikadirektor Aare Kitsing ütles, et neljanda kai kaudu hakkab sadam laadima peamiselt vanametalli.

Paldiski lõunasadama direktori Valdo Heinla sõnul kasutab sadam praegu vanametalli laadimiseks teist kaid, kuid selle konstruktsioon ei ole vanametalli laadimiseks piisavalt tugev. BNS

Hetkel kuum