26. märts 1996 kell 22:00

Kas Läti turg on äri tegemiseks arvestatav koht?

Kindlasti on olemas suuremad turud, nagu St. Peterburg, Venemaa, Valgevene, Ukraina. Küsimus on esiteks riskides ja teiseks, milliseks kujuneb ühe ettevõtte Euroopa mõistes tasemel käimapanemise lõpphind. Lõppkokkuvõttes määrab äri edukuse siiski kohaliku kaadri maailmavaade ja arusaamine ärist. Heritage Foundationi majandusvabaduste tabelis on Läti 71., Leedu ja Venemaa 100. kohal. Kusagilt pidi ju alustama ja miks mitte Lätist.

Eesti ärimehed otsivad Lätist turgu peamiselt kahel põhjusel. Majanduslik aspekt -- teel ühinenud Euroopasse on rahvusvahelisus ärimeestele nende ettevõtmistes imperatiiviks, ainult see tagab ellujäämise. Maailma suurte jaoks oleme ühtne Balti turg.

Poliitiline aspekt -- ühtne majandustegevus, mille aluseks on vastastikused investeeringud, seob riike palju tihedamalt kui mistahes poliitilised lepped -- see aitab meid teistkordselt ellu jääda ja jälle ning veel paremat äri teha.

Eestlasi pole kuskilt niisama minema löödud. Levicomi nimel võin öelda: «Me oleme seal ja jääme sinna!» Kuigi võib esineda ajutisi tagasilööke ja kohalikke strateegilisi manöövreid.

Meie firmal on Lätis suh-ted peamiselt mööbli turustamise osas. Praeguste eelduste kohaselt saab järgmisel talvel ilmselt tegeleda ka suuskade müümisega, kuna külmade ja lumerohkete ilmadega on senisest suuremat huvi ilmutanud vastava ala tootjad ja hulgikauplejad.

Muud tooted, nagu näiteks puitkiudplaat, lähevad Lätisse juhuostudena või juhulähetustena.

Viisnurgal on Cesises oma esinduskauplus, mis majandab omal käel. Selle tegevus ja käive annavad alust arvata, et esialgu seal nõudlust meie kauba järele veel eriti pole.

Senistest kogemustest lähtudes võime öelda, et Läti turg ei ole meie jaoks praegu eriti arvestatav koht äri ajamiseks. Ühelt poolt sellepärast, et puudub maksujõuline klient. Teiselt poolt ei ole me ilmselt oma tegevust sinnapoole piisava põhjalikkusega suunanud.

Ometi peame tuleviku huvides silmas nii Lätit kui Leedut ja arvestame, et sinna tuleb edaspidi võib-olla rohkem turundusvahendeid kaasata.

Läti turul kauplemine on olnud peamiselt meiepoolne huvi. Tänasel päeval ei ole see tasuv, kuid tulevikus võib see olukord muidugi muutuda.

Hetkel kuum