2. aprill 1996 kell 22:00

EVPd ja linnavõimud

Tallinna linnavõimudel on kujunenud välja huvitav arusaam erastamisväärtpaberite (EVPde) eest maa ja korterite erastamisest. Tallinna linnavolikogu aseesimees ja kesklinna halduskogu esimees Sulev Mäeltsemees peab EVPde eest maa erastamist kesklinnas lubamatuks. Ta nimetab firmasid, kes maad sellisel moel erastavad ja pärast reaalse raha eest edasi müüvad, spekulantideks. Mulle on jäänud mulje, et Mäeltsemees näeb teiste silmas pindu, aga enda silmas palki ei näe.

Imelik on lugeda kesklinna halduskogu esimehe süüdistusi kesklinnas maad erastada soovivate firmade suhtes, kui samas on avalikkus teada saanud Tallinna linnapea Jaak Tamme ja endise aselinnapea Ivar Lindpere korruptiivse maiguga EVP-tehingust. Kui Mäeltsemehe seisukohta edasi arendada, siis võib spekulantideks nimetada ka Tamme ja Lindperet.

Mujal maailmas on loomulik, et juriidilised isikud on maa omanikud. Kuna Eesti riik soovib muuta ettevõtluskeskkonda normaalseks, siis on riik otsustanud müüa ettevõtetele maad. Tänu riigi kehtestatud reeglitele saavad ettevõtted maad erastada EVPde eest. Kõik oleks nagu korras. Tegelikult aga see nii ei ole, sest mingi hulk nõukogudeaegse mõttelaadiga inimesi peab maa omanikke spekulantideks ja üritab sellepärast maa erastamist takistada.

Tallinna linnavolikogu esimees Koit Kaaristu, Jaak Tamm ja Sulev Mäeltsemees on koonderakonna liikmed. Sama erakonna esimees, peaminister Tiit Vähi, lubas enne ja pärast riigikogu valimisi, et kiirendab maareformi. Tänaseks on Vähi olnud peaminister üle aasta, kuid Tallinnas ei ole ühelgi firmal õnnestunud saada maa omanikuks. Maareformi kiirendamise asemel on Tallinnas firmasid ähvardatud maa erastamise lõpetamisega.

Hetkel kuum