29. aprill 1996 kell 22:00

Tselluloositööstuse mõõn on möödumas

Esimene märk Põhjamaade tselluloosituru toibumisest oli Rootsi tselluloosifirma Södra Cell eelmise nädala lõpul avaldatud plaan tõsta mais okaspuidust toodetud tselluloosi hinda.

Hinnatõusu võimalikku ulatust Södra president Helge Eklund ei kommenteerinud, kuid teatas, et 600 dollarit tonnist on juba üsna tõenäoline hind.

Praegu kõigub kvaliteetse Põhjamaade tselluloosi hind 500 kuni 525 dollari juures tonnist. Hinnatõusu prognoositakse alates käesoleva aasta kolmandast kvartalist.

«Usume, et juulis või septembris tõuseb tonni hind saja dollari võrra,» prognoo-sib USAs hinnatud Ameerika investeerimispanga Paine Webber metsandusanalüütik Richard Schneider.

Nations Bank prognoosis veebruaris, et tselluloosi keskmiseks hinnaks kujuneb Euroopas sellel aastal 635 dollarit ja 1997. a vaid 585 dollarit.

Jaanuaris 1996 oli hind 700--800 dollarit, tõustes eelmise aasta tipp-perioodil mõneks ajaks tuhandele dollarile.

Paine Webberi positiivne prognoos tugineb osaliselt ootusel, et USA, Jaapani ja Hiina majanduse aktiivsuse tõus langeb aasta lõpus osaks ka Saksamaale ja Prantsusmaale.

«Ootame, et tselluloosi tonni hind tõuseb lõpuks 750 dollari tasemele,» ennustab Schneider.

Uudised tselluloosi hinna tõusust viisid eelmisel nä-dalal Stockholmi börsil metsatööstussektori indeksi protsendi võrra üles, et siis kasumivõtmise tagajärjel taas langeda.

Ka Soome Metsä-Serla on teatanud kavatsustest tselluloosi hinda mai lõpus tõsta, ehkki hinnatõusu ulatust ei ole veel avaldatud.

«Nõudlus tselluloosi järele on selgelt suurenenud. See kuu on olnud palju elavam kui märts,» ütles Metsä-Serla tegevdirektor Risto Kekki.

Päivi Palomäki Soome Postipankkist kommenteeris, et ehkki madalseis on möödumas, ei anna see end veel kohe tunda. «Arvan, et tselluloosi hinnad tõusevad, mitte küll mais, kuna suveperioodil on tavaliselt vaikne, kindlasti aga tõusevad hinnad sügisel,» ütles Palomäki. REUTER-KL

Hetkel kuum