20. mai 1996 kell 22:00

Tööstuspank tahab liituda Hoiupangaga

«Liitumisprintsiibid on meile teadaolevalt kokku lepitud,» ütles Hoiupanga juhatuse liige Aare Kilp.

Äripäeva andmetel tuli liitumissoov Hoiupanga poolt. «Naabrimehed Tiit Vähi ja Olari Taal on kahe panga liitumise initsiaatorid,» kinnitas Äripäevale üks osapooltele lähedal seisev, tundmatuks jääda soovinud pankur.

Margus Hanson ütles, et midagi sellist (Hoiupanga ja Tööstuspanga liitumist -- toim) on pankade vahel arutatud. «Ma ei saa sellel teemal lähemalt rääkida, mul ei ole volitusi asja avalikustada,» sõnas Hanson. «Otsust ei ole, millele ma saaks tugineda.»

Hanson ütles, et selle aasta lõpuks on kommertspankadele Eesti Pank ette pannud uue omakapitali normatiivi 60 miljonit krooni, mis on üks võimaliku liitumise põhjus. «Väiksematele pankadele, ja ka Tööstuspank kuulub sinna hulka, võib see nõue tekitada probleeme,» lausus Hanson.

Eesti Panga infoosakonna asejuhataja Kaja Kell ütles, et Eesti Pank Hoiupanga ja Tööstuspanga liitumiseks mingisuguseid takistusi ei tee. Keskpanga lõplik seisukoht selgub kahe panga liitumise suhtes siis, kui läbirääkimised on lõppenud.

Hansapanga peadirektor Jüri Mõis ütles, et tema jaoks on Hoiupanga ja Tööstuspanga liitumist puudutav informatsioon täiesti uus. «Minus tekitab see info täiesti neutraalseid emotsioone,» sõnas ta. «Tehniliselt on riigis pangandust parem korraldada, kui on vähem pankasid, ja ma ei arva, et mingi strateegiline liit meie poolt või vastu oleks sellega tugevnenud või nõrgenenud.»

Jüri Mõis, kes on ühtlasi Hoiupanga järelevalve nõukogu liige, lisas, et liitumine peaks rohkem huvi pakkuma Tööstuspangale. «Esimene küsimus, mis tekib, on see -- huvitav, miks peaks Hoiupangal seda Tööstuspanka vaja minema?» märkis Mõis. «Tal on niigi oma suurusega probleeme.»

Hoiupanga ühe peakonkurendi, Ühispanga juhatuse esimees Ain Hanschmidt ütles, et tema hinnangul Hoiupanga ja Tööstuspanga liitumine Ühispanka oma strateegiat muutma ei pane. «Jõudu neile!» sõnas Hanschmidt. «Ma olen kogu aeg olnud arvamusel, et turgu jagub kõigile.»

Mitu aktsiaturu analüütikut avaldas eile arvamust, et Hoiupanga initsiatiiv oli tingitud eelkõige kahest asjaolust: esiteks kartusest, et Ühispank liidab endaga osaliselt enda omanduses oleva Põhja-Eesti Panga (PEP), ja teiseks soovist saada endale juurde Tööstuspanga suurkliente (Eesti Merelaevandus, Tallinna Sadam jt).

Ain Hanschmidt kinnitas, et praegu Ühispanga ja PEPi edasist liitmist plaani võetud ei ole. «Meie põhitegevus on tulu teenida,» märkis Hanschmidt. «Praegu näeme, et efektiivsem on tegutseda kahe pangana.»

HF Arenduse ASi juhataja kohusetäitja Margus Uudam ütles, et pärast liitumiskava avalikuks saamist tema Hoiupanga aktsiale totaalset müügi- või ostubuumi ei ennusta. «Ma ei välista kerget hinnatõusu,» lausus Uudam, «kuid tõenäoliselt jääb turg äraootavale seisukohale.»

Varem on mitmed väärtpaberispetsialistid väitnud, et Hoiupanga aktsia on tugevalt ülehinnatud, mis näitab, et investorid näevad suurt panga arengupotentsiaali.

Tööstuspanga ja Hoiupanga võimaliku liitumise mõju turule määrab Margus Uudami ütlusel ära Tööstuspanga laenuportfelli kvaliteet.

Hoiupanga ja Tööstuspanga liitumise korral tekib (31. märtsi seisuga) ca 3,4 miljardi kroonise bilansimahuga suuruse poolest teine Eesti kommertspank. Liitunud pank asuks Hansapanga kannule -- Hansapanga bilansimaht oli 30. aprilli seisuga 3,76 miljardit krooni.

Hetkel kuum