27. mai 1996 kell 22:00

Soome alandas kasvuprognoosi

Kuna Euroopa majandus kasvab oodatust aeglasemalt ning Soome majanduse võtmesektoreid, seal hulgas metsatööstust, on tabanud langus, alandas rahandusministeerium riigi sisemajanduse kogutoodangu kasvuprognoosi 3 protsendile varasemalt 3,8-lt. Et aga tingimused majanduskasvu hoogustumiseks aasta teisel poolel on soodsad, prognoosib valitsus 1997. aastal 3,8protsendilist majanduskasvu.

«Intressimäärad on madalad, inflatsiooniline surve tagasihoidlik ning turud väljaspool Euroopat avarduvad jõudsalt,» öeldakse ministeeriumi avalduses.

Soome SKT on tänu paberi ning tehnoloogia eks-pordile viimasel kahel aastal kasvanud enam kui neli protsenti ning aidanud riigil kümnendi alguses alanud majanduslangusest välja tulla.

Samas on valitsus oluliselt optimistlikum kui teised prognoose koostavad institutsioonid. Näiteks Postipankki ennustab Soomele tänavu vaid 2,3protsendilist ja järgmisel aastal 2,6protsendilist majaduskasvu.

Ministeeriumi sõnul saavutab Soome eksport 1996. aasta «suhteliselt tagasihoidliku» 3,5protsendilise kasvu, kuna nõudlus peamistel turgudel on jätkuvalt loid. Soome metsatööstuses jääb olukord turul kuni sügiseni raskeks, kasv toimub eelkõige metalli- ja masinatööstuse arvel.

Kuna majanduskasvu aeglustumine takistab olukorra paranemist riigi tööturul, suurendas ministeerium töötuse protsenti varasemalt 16 protsendilt 16,3 protsendile. Soome praegu 17 protsendi ümber kõikuv töötuse aste on Euroopas üks kõrgemaid. REUTER-KL

Hetkel kuum